H Κροατία πήρε τον μικρό τελικό και την τρίτη θέση

Η Κροατία ήταν ανώτερη κόντρα στο Μαρόκο, το εξαργύρωσε (2-1) με τους Γκβάρντιολ (7′) και Όρσιτς (42′, από ασίστ του Λιβάγια) και κατέκτησε την 3η θέση σε Μουντιάλ για 2η φορά στην ιστορία της.

Είκοσι τέσσερα χρόνια μετά (1998), η Κροατία επανέλαβε την επιτυχία που είχε σημειώσει στα γήπεδα της Γαλλίας.

Με το ίδιο σκορ που είχε επιβληθεί τότε εναντίον της Ολλανδίας (2-1), επικράτησε απόψε και του Μαρόκου στο «μικρό τελικό» του Μουντιάλ του Κατάρ και κατέκτησε την 3η θέση στο τουρνουά.

Η δεύτερη συνάντηση των δύο ομάδων στο Μουντιάλ, στο στάδιο «Καλίφα Ιντερνάσιοναλ» της Ντόχα, (σ.σ. η πρώτη ήταν στην φάση των ομίλων και είχε τελειώσει ισόπαλη χωρίς τέρματα) ανέδειξε νικήτρια την «Χρβάτσκα» .

Απαλλαγμένες από το άγχος οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ξεκάθαρη διάθεση να παίξουν ανοιχτό ποδόσφαιρο, προς τέρψην των περίπου 45.000 οπαδών που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Καλίφα Ιντερνάσιοναλ» της Ντόχα.

Από εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς και έξυπνη κεφαλιά πάσα του Πέρισιτς, οι Κροάτες έπαιξαν βόλεϊ με κεφαλιές στην αντίπαλη περιοχή και ο Γκβάρντιολ με ωραίο τρόπο «κρέμασε» τον Μπόνο για το 1-0 (7’).

Η χαρά όμως κράτησε μόνο για δύο λεπτά. Οι Μαροκινοί βγήκαν μπροστά και από εκτέλεση φάουλ του Ζίγες και λάθος απομάκρυνση του Μάγερ, ο Νταρί βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη κάνοντας το 1-1 (9’).

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου  ο Λιβάγια τράβηξε την άμυνα πάνω του και την κατάλληλη ώρα πάσαρε αριστερά στον Κροάτη μεσοεπιθετικό, ο οποίος με απίθανο πλασαριστό σουτ σχεδόν από την συμβολή της περιοχής, έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα, πετυχαίνοντας ένα απίθανο γκολ (42’, 2-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε να βγαίνει όλη η κούραση από το εξοντωτικό πρόγραμμα.

Οι Κροάτες άγγιξαν σε δύο φορές το τρίτο γκολ με προβολή του Λιβάγια έπειτα από σέντρα του Μάγερ (51’) και μακρινό σουτ του Βλάσιτς (70’), σε ένα δεύτερο ημίχρονο με περισσότερες διακοπές και λιγότερο ποδόσφαιρο, όμως σε μία σέντρα του Ζίγες, ο Εν-Νεσίρι βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Λιβάκοβιτς με σπουδαία απόκρουση έσωσε το 2-2 (75’) στην πιο κλασική ευκαιρία του Μαρόκου στο ματς.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Γκβάρντιολ, Όρσιτς (90+5΄ Γιάκιτς), Μάγερ (66΄ Πέτκοβιτς), Μόντριτς, Κόβατσιτς, Πέρισιτς, Λιβάγια (66΄ Πάσαλιτς), Κράμαριτς (61΄ Βλάσιτς)

ΜΑΡΟΚΟ (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Ντάρι (64΄ Μπενούν), Ελ Γιαμίκ (67΄ Αμαλάχ), Ατιάτ Αλάχ, Σαμπίρι (46΄ Σαΐρ), Αμραμπάτ, Ελ Κανούς (56΄ Ουνάχι), Ζίγες, Εν Νεσίρι, Μπουφάλ (64΄ Ζαρούρι)