H Τότεναμ στη μετά-Κέιν εποχή έμεινε στο 2-2 με την Μπρέντφορντ

Ντεμπούτο με ισοπαλία για τον Άγγελο Ποστέκογλου

H Τότεναμ στη μετά-Κέιν εποχή έμεινε στο 2-2 με την Μπρέντφορντ στο «Κομιούνιτι» σε μια εξαιρετική, αναμέτρηση για την πρεμιέρα των δυο ομάδων στην Premier League, με τον Άγγελο Ποστέκογλου να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία των φιλοξενούμενων.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Τότεναμ, καθώς στο 11’ ο Μάντισον εκτέλεσε φάουλ και ο Ρομέρο με πολύ δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Μάλιστα, ο Αργεντινός είχε νιώσει ενοχλήσεις πριν το γκολ, με αποτέλεσμα λίγα δευτερόλεπτα μετά την επίτευξη του τέρματος να γίνει αλλαγή και να δώσει τη θέση του στον Ντάβισον Σάντσες.

Η συνέχεια, ωστόσο, για τα «σπιρούνια» δεν ήταν η ανάλογη. Η ομάδα του Τόμας Φρανκ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφτανε με ευκολία στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Κάπως έτσι, στο 24’ ο Ματίας Γένσεν κέρδισε το πέναλτι που υπέδειξε το VAR και στο 27’ ο Εμπουεμό έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία.

Στο 36’, οι «σφήκες» γύρισαν… τούμπα το παιχνίδι, με τον Γουϊσά να νικάει τον Βικάριο και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Η αναγκαστική αλλαγή, το VAR και τα συνεχόμενα φάουλ, «ανάγκασαν» τον διαιτητή της αναμέτρησης να δώσει έντεκα λεπτά καθυστερήσεις και η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου δεν τα άφησε… ανεκμετάλλευτα.

Συγκεκριμένα, ο Μάντισον ανέλαβε -ξανά- καθήκοντα δημιουργού, μοίρασε στον Έμερσον, ο οποίος έκανε το 2-2 και έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, με την Τότεναμ να ισορροπεί τον ρυθμό μετά τη συμπλήρωση της μιας ώρας. Στο 64’ ο Ριτσάρλισον έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στα «σπιρούνια», καθώς σε τετ-α-τετ από τα δεξιά έκανε τελείωμα, όμως, ο Φλέκεν του είπε «όχι».