Η Ιταλία επικράτησε 3-2 στον μικρό τελικό του Nations League της Ολλανδίας

Την 3η θέση πήραν οι «ατζούρι» στη διοργάνωση

Την 3η θέση στο Nations League κατέκτησε η Ιταλία, καθώς επικράτησε με 3-2 της Ολλανδίας στον μικρό τελικό.

Οι «ατζούρι» προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μέρος με τους Ντιμάρκο και Φρατέζι να σκοράρουν, ο Μπέρχβάιν μείωσε σε 1-2, όμως ο Κιέζα έδωσε προβάδισμα 1-3 στην Ιταλία, για να διαμορφώσει το τελικό 2-3 ο Βαϊνάλντουμ στο 89ο λεπτό.

Στην πρώτη επικίνδυνη στιγμή της η Ιταλία προηγήθηκε στο 6′ με τον Ντιμάρκο να σουτάρει δυνατά με το αριστερό, έπειτα από τακουνάκι του Ρασπαντόρι και να στέλνει τα δίχτυα του Μπίλοου.

Δίχως να έχει απαντήσεις η Ολλανδία, είδε τους «ατζούρι» να φτάνουν και σε δεύτερο γκολ στο 20′ όταν ο Φρατέζι, με τον σουτ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 0-2.

Η Ολλανδία ανέβηκε στο γήπεδο πιέζοντας για να βρει ένα γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, ωστόσο ο Χάκπο με σκαφτό πλασέ, είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα.

Στο 68ο λεπτό ο Μπέρχβαϊν μετά από ωραία ενέργεια και διαγώνιο σουτ μείωσε σε 1-2 για τους Ολλανδούς.

Η Ιταλία ωστόσο είχε άμεση αντίδραση και πέτυχε τρίτο γκολ στο 73′ με τον Φρατέζι να βγάζει ωραία πάσα στον κενό χώρο στον Κιέζα που ντρίπλαρε τον Φαν Ντάικ και με πλασέ πέτυχε το 1-3.

Η μετά από ωραία συνεργασία των Μπέρχβαϊν, Βίφερ και Βαϊνάλντουμ, μείωσε στο τελικό 2-3 στο 89′ όταν το πλασέ του μέσου της Ρόμα κατέληξε στα δίχτυα του Ντοναρούμα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Μπίλοου, Ντάμφρις, Χερτρούιντα (46′ Βαϊνάλντουμ), Φαν Ντάικ, Άκε, Βίφερ (76’Φέρμαν), Φρένκι ντε Γιονγκ, Σίμονς (63′ Κούπμαϊνερς), Μάλεν (46′ Μπέρχβαϊν), Χάκπο, Λανγκ (46′ Βέγκχορστ).

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Τολόι, Ατσέρμπι, Μπουοντζόρνο, Ντιμάρκο (74′ Σπινατσόλα), Φρατέζι, Κριστάντε, Βεράτι (85′ Μπαρέλα) Νιόντο (64′ Τζανιόλο), Ρετέγκι (85′ Πελεγκρίνι), Ρασπαντόρι (63′ Κιέζα).