Η Ιταλία πήρε το βαθμό από την Ουκρανία 0-0 που φωνάζει για πέναλτι που δεν της δόθηκε

Οι Ιταλοί πήραν έτσι το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό

Ουκρανία και Ιταλία αναδείχτηκαν ισόπαλες 0-0, σε ένα παιχνίδι που είχε πολύ ένταση, σασπένς και το… έπαθλο της δεύτερης θέσης του τρίτου προκριματικού ομίλου να πηγαίνει στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι, η οποία θα είναι στην τελική φάση του Euro 2024.

Στο πρώτο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις μάλιστα για να ανοίξουν αυτοί το σκορ, με τους Τσιγκάνκοφ και Σουντάκοφ να πέφτουν πάνω στον Ντοναρούμα, στο 5’ και στο 14’ αντίστοιχα.

Ωστόσο, από τα μισά και μετά η «σκουάντρα ατζούρα» ανέβασε ρυθμό και κυριάρχησε. Όμως, ο Τρουμπίν απέκρουσε το σουτ του Μπαρέλα στο 16ο λεπτό, η κεφαλιά του Ντι Λορέντσο στο 28’ ήταν άστοχη, ενώ ο Φρατέζι αστόχησε στο τετ α τετ με τον Τρουμπίν στο αμέσως επόμενο λεπτό!

Στην επανάληψη, ο ρυθμός χαμήλωσε με τις δύο ομάδες να είναι πλέον πιο προσεκτικές, ψάχνοντας το… πολυπόθητο γκολ μέσω κάποιας γρήγορα εκδηλωμένης επίθεσης.

Η Ιταλία απείλησε πρώτη με την προσπάθεια του Κιέζα στο 58‘ να περνάει ελάχιστα άουτ, για να έρθει η απάντηση από πλευράς Ουκρανίας επτά λεπτά μετά. Όταν ο Μούντρικ σούταρε από θέση μέσα αριστερά, αναγκάζοντας τον Ντοναρούμα σε εντυπωσιακή επέμβαση…

O Ζορζίνιο έβαλε το μπλοκ στο σουτ του Τσιγκάνκοφ, από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής βοηθώντας τον Ντοναρούμα να μπλοκάρει στο 65’, για να ακολουθήσουν αλλαγές εκατέρωθεν και «σβήσιμο» του αγώνα.

Ακόμα κι έτσι, οι συγκινήσεις ήταν έντονες μέχρι τέλους, αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουκρανία διαμαρτυρήθηκε -ορθώς- για πέναλτι του Ατσέρμπι πάνω στον Μούντρικ. Ο διαιτητής Μανθάνο δεν… συγκινήθηκε, το VAR δεν παρενέβη, με το 0-0 να διατηρείται έτσι μέχρι τέλους!

Στο άλλο σημερινό -και αδιάφορο βαθμολογικά- ματς του ομίλου, Σκόπια και Αγγλία ήρθαν  1-1.

Τα «τρία λιοντάρια» είχαν δοκάρι στο 14’, σε προσπάθεια του Ράις, ενώ είδαν τον Λιούις να κάνει πέναλτι που καταλογίστηκε με τη χρήση VAR στον Μιόφσκι, στο 38’. Ο Μπάρντι ανέλαβε την εκτέλεση του, ο Πίκφορντ έπεσε σωστά στα αριστερά και απέκρουσε αλλά, στην εξέλιξη της φάσης, ο αρχηγός των γηπεδούχων πήρε το… ριμπάουντ και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 στο 41ο λεπτό!

Η Αγγλία μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, σκόραρε με τον Γκρίλις μόλις στο 47’, αλλά το γκολ του άσου της Μάντσεστερ Σίτι ακυρώθηκε για οφσάιντ, μέσω VAR. Ο Κέιν πέρασε στο ματς στο 58’ και στην αμέσως επόμενη φάση συμμετείχε στην φάση που σήμανε το 1-1, μέσω του αυτογκόλ του Ατανάσοφ…