Η Ιταλία 4-0 τη Μάλτα επιστρέφει στις μεγάλες διοργανώσεις

Η «σκουάντρα ατζούρα» έχε προβάδισμα έναντι της Ουκρανίας

Η Ιταλία επικράτησε εύκολα με 4-0 της Μάλτας για την 7η αγωνιστική του τρίτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024 και μόνο αν… αυτοκτονήσει δεν θα είναι στις δυο πρώτες θέσεις που εξασφαλίζουν εισιτήριο για απευθείας πρόκριση στα γήπεδα της Γερμανίας.

Συγκεκριμένα, ανέβηκε στη 2η θέση με δέκα βαθμούς, όσους έχει και η Ουκρανία, αλλά με παιχνίδι λιγότερο και την ισοβαθμία με το μέρος της καθώς είχε νικήσει στο μεταξύ τους παιχνίδι με 2-1.

Το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν πολλά σκαλιά ανώτερο και στο 22′ πήρε το προβάδισμα με υπέροχο γκολ του Μποναβεντούρα. Μάλιστα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Ντομένικο Μπεράρντι πέτυχε το 2-0 «κλειδώνοντας» έτσι τη νίκη για τους Ιταλούς.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά από τους γηπεδούχους, ωστόσο, παρέμεναν ψηλά και δημιουργούσαν ευκαιρίες, με τον 29χρονο μεσοεπιθετικό της Σασουόλο να σημειώνει και δεύτερο τέρμα για το 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 90+3′ ο Ντάβιντε Φρατέζι, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, σε ένα ματς που η Ιταλία έπαιξε όσο χρειάστηκε και η ποιότητά της ήταν αρκετή για τους τρεις βαθμούς της νίκης.