Η Λίβερπουλ διέλυσε με 5-2 την Νόριτς και πέρασε στον 5ο γύρο του FA Cup

Το πρώτο ματς των «κόκκινων» μετά την ανακοίνωση της αποχώρησης Κλοπ, συνδυάστηκε με εντυπωσιακό σκορ.

Δεν σταματά πουθενά και «χτυπά» σε όλα τα μέτωπα η Λίβερπουλ, η οποία είναι πρωτοπόρος στην Premier League, βρίσκεται ήδη στον τελικό του League Cup, είναι στα νοκ-άουτ του Europa League και τώρα πέρασε στον 5ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Δύο μέρες μετά την είδηση της αποχώρησης του Γιούργκεν Κλοπ στο τέλος της σεζόν, οι Reds επιβλήθηκαν 5-2 της Νόριτς – που αγωνίζεται στην Championship – και συνεχίζουν στην ιστορική διοργάνωση.

Στο 16′ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με εξαιρετική ζυγισμένη κεφαλιά του Κέρτις Τζόουνς στην απέναντι γωνία μετά τη σέντρα του ΜακΚόνελ, όμως παρά την πίεση που δέχθηκε στη συνέχεια, η Νόριτς ισοφάρισε στο 22′ με την… πλάτη του Γκίμπσον. Το 1-1 όμως δεν έμεινε για πολύ, καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Νούνιες τελείωσε τη φάση μέσα από την περιοχή έπειτα από ασίστ του Μπράντλεϊ για να είναι το 2-1 το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 53′ ο Γκίμπσον δεν μπόρεσε να διώξει τη μακρινή μπαλιά, ο Ντιόγκο Ζότα το εκμεταλλεύτηκε και με δυνατό αριστερό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 για την Λίβερπουλ και στο 63′ με δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σόμποζλαϊ ο Φαν Ντάικ έγραψε το 4-1. Η Νόριτς βρήκε δίχτυα και στην επανάληψη και στο 69′ με τον Μπόρχα Σάινθ (4-2), ενώ το τελικό 5-2 για τους Reds διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις με κοντινή κεφαλιά ο Γκράβενμπεργκ.