Η Λίβερπουλ κέρδισε 2-0 τη Μίντιλαντ έχασε τον Φαμπίνιο

Η Λίβερπουλ έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κάμψει την αντίσταση της Μίντιλαντ (2-0) και έκανε το 2×2, ενώ η Αταλάντα αν και βρέθηκε πίσω ισοφάρισε τον Άγιαξ (2-2).

Οι Reds είδαν τον Φαμπίνιο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή στο 30’ και πλέον ν’ αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο κέντρο της άμυνας, όμως κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στην Σταχτοπούτα από την Δανία και να κάνουν το απόλυτο στον όμιλο που συμμετέχουν Αταλάντα και Άγιαξ. Το γκολ Νο10.000 στην ιστορία του club πέτυχε ο on-fire, Ντιόγκο Ζότα.

Το πρώτο μέρος πέρασε με μία ευκαιρία. Στο 3΄ο Ντράιερ έφυγε σε καθαρό τετ-α-τετ με τον Αλισον με τον Βραζιλιάνο keeper να βγαίνει νικητής και στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Μιναμίνο πέρασε έξω. Στην επανάληψη η ομάδα του Κλοπ προηγήθηκε στο 55’ έπειτα από τον καταπληκτικό συνδυασμό Σακίρι-Αρνολντ και το γκολ του Ζότα στην κενή εστία και το 1-0 διατηρήθηκε παρά τις πολύ καλές ευκαιρίες των Δανών με Εβάντερ και Ντράιερ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Σαλάχ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, στο 93’.

Στο άλλο ματς του ομίλου, με δύο γκολ του Ντουβάν Ζαπάτα η Αταλάντα επέστρεψε από το 0-2 κόντρα στον Αγιαξ (2-2) και διατηρήθηκε στο +3 στη μάχη για τη 2η θέση. Το ματς φάνηκε να στραβώνει για την La Dea μετά το πέναλτι του Τάντιτς στο 30′ και το 0-2 του Λασινά Τραορέ από κοντά στο 38′, αλλά στην επανάληψη άλλαξαν όλα. Κεφαλιά του Ζαπάτα στο 54′ για το 1-2, ‘άρρωστη’ εκτέλεση του Κολομβιανού στο 60′ μέσα από την περιοχή για το τελικό 2-2.