Η Μάντσεστερ Γ. 3-0 την Τότεναμ στο Λονδίνο, μέγας ο Κριστιάνο, αλλά είναι αργά για δάκρυα… (video)

Μετά την εντός έδρας συντριβή 0-5 από την Λίβερπουλ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπρεπε να δείξει ότι παραμένει ζωντανή κι ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ κι αυτός. Τα κατάφεραν κι οι δυο 3-0 την Τότεναμ στο Λονδίνο. Μέγας ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Τότεναμ ωστόσο, είναι ομάδα ης πλάκας εφέτος κάτω από τις οδηγίες του πρώην της Γουλβς, Νούνο Εσπίριτο Σάντο. Ωστόσο, μπορεί η Μάντσεστερ να την διέλυσε αλλά αυτή η ήττα από την Λίβερπουλ ξεπλένεται μόνο με παρόμοια στο «Άνφιλντ»

Καλός ο ρυθμός από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πάνω-κάτω συνεχώς. Στην πρώτη τους τεράστια ευκαιρία, οι «κόκκινοι διάβολοι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα! Μαγική σέντρα από τον Φερνάντες, τελείωμα από άλλον πλανήτη από τον Ρονάλντο και προβάδισμα για τη Γιουνάιτεντ στο 39ο λεπτό!

Ο Πορτογάλος βρήκε ξανά δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ μετά από χρήση του VAR. Το δεύτερο γκολ ωστόσο μύριζε και τελικά ήρθε… Τρομερή πάσα του Ρονάλντο στον Καβάνι και 2-0 με τρομερό τελείωμα του Ουρουγουανού που… καθάρισε το ματς στο 64ο λεπτό.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μάρκους Ράσφορντ που πέρασε ως αλλαγή, δίνοντας έτσι διαστάσεις θριάμβου στο διπλό.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ντέιβις, Ντάιερ, Έμερσον, Ρομέρο, Σκιπ (66’ Εντομπελέ), Χόιμπιεργκ, Σον, Λούκας Μόουρα (54’ Μπερχβάιν), Λο Σέλσο (72’ Άλι), Κέιν

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαράν, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Γουάν Μπισάκα, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Μπρούνο Φερνάντες (76’ Μάτιτς), Φρεντ, Καβάνι (82’ Λίνγκαρντ), Ρονάλντο (71’ Ράσφορντ).