Η Μαρία Σάκκαρη με ανατροπή επικράτησε 2-1 σετ της Αμάντα Ανισίμοβα

Η Μαρία Σάκκαρη με ανατροπή επικράτησε 2-1 σετ της Αμάντα Ανισίμοβα και πέρασε στον δεύτερο γύρο του Mutua Madrid Open (WTA 1000).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, νούμερο 19 του κόσμου, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στα σετ, με την 20χρονη Αμερικανίδα, νούμερο 38, να πανηγυρίζει τρία μπρέικ και παίρνοντας το πρώτο σετ 6-0!

Ωστόσο, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να αντιδράσει και να δείξει τεράστια ψυχολογικά αποθέματα, μια και έβαλε… πίσω της τα 12 αβίαστα λάθη που είχε στην εκκίνηση του ματς και τους μόλις 5 κερδισμένους πόντους στο σερβίς και πήρε το δεύτερο σετ 6-1 και έφερε το ματς στα ίσια.

Η Ελληνίδα αθλήτρια μπήκε με άλλο… αέρα στο τελευταίο σετ, πήρε το προβάδισμα 2-0 στα games και κατάφερε να βρει την απάντηση στην πίεση της Αμερικανίδας, όταν μείωσε 5-4. Στο τελευταίο γκέιμ προηγήθηκε 40-15 και στο τρίτο ματς πόιντ κατάφερε να πάρει τη νίκη και συνάμα το «εισιτήριο» για τον δεύτερο γύρο του χωμάτινου τουρνουά.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Ανέτ Κονταβέιτ από την Εσθονία.