Η Μίλαν στις καθυστερήσεις ισοφάρισε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Μίλαν στις καθυστερήσεις, ισοφάρισε 1-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa League.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, το γκολ του Κεσί (με άψογο βολέ) ακυρώθηκε από το VAR λόγω χεριού.

Αφού λοιπόν ο Μαγκουάιρ έχασε ένα γκολ απ’ αυτά που θέλουν προσπάθεια για να χαθούν (με προβολή εξ επαφής που σταμάτησε στο δοκάρι), η Γιουνάιτεντ βρήκε το πολυπόθητο προβάδισμα.

Χάρη σε ασίστ του Φερνάντες, ο οποίος βρήκε στην περιοχή τον Ντιαλό και επέτρεψε στον 19χρονο (ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Μαρσιάλ) να τελειώσει υπέροχα τη φάση με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά.

Εκεί που φαινόταν όμως ότι η προσπάθεια της ομάδας του Σόλσκιερ να προστατεύσει το σκορ ως τη λήξη θα είχε αποτέλεσμα, πετάχτηκε ο Κιάερ. Με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στις καθυστερήσεις επιβεβαίωσε γιατί ήταν καθοριστική η απουσία του Ντε Χέα και έδωσε στη Μίλαν το πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς.