Η Νίκη Βόλου αντίπαλος του Άρη στα προημιτελικά 1-0 τον Λεβαδειακό

Ο Λίταινας στο 17΄ το γκολ της πρόκρισης των Θεσσαλών

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Νίκη Βόλου, επικρατώντας του Λεβαδειακού με σκορ 1-0 (πρώτο ματς 1-1) και πλέον θα βρει τον Άρη για μια θέση στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 17ο λεπτό με ένα πολύ δύσκολο γυριστό σουτ του Δημήτρη Λίταινα. Η πρώτη καλή ευκαιρία των Βοιωτών ήρθε στο 42ο λεπτό, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει με υπερπροσπάθεια ένα μακρινό και δυνατό σουτ του Γιαννιώτα.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Νίκη είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, αλλά ο Τζιώρας σε δύο φάσεις δεν τα κατάφερε. Αρχικά στο 48ο λεπτό ο φορ της ομάδας της Μαγνησίας σούταρε από κοντά έπειτα από γύρισμα του Πολίτη, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στη συνέχεια (57΄) ξανά από σέντρα από τα δεξιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Κάπου εκεί η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Στο 60ο λεπτό ο Τσιριγώτης βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ,. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Βολιώτες είχαν ξανά δοκάρι, με τον Γκροφ στη συνέχεια να νικά και τον Πολίτη. Τα λεπτά περνούσαν, ο Λεβαδειακός πίεζε αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης – Κάσσος, Στίκας (81′ Βουκελάτος), Ανδρέου, Αναστασίου – Κυριακίδης, Πολίτης (68′ Κρητικός), Γαβριηλίδης, Λέο Ριμπέιρο – Τζιώρας (59′ Μπαχανάκ), Λίταινας (68′ Παναγιωτίδης).

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκροφ – Ντεντάκης, Λιάγκας, Τσελεπίδης (69′ Τσάπρας), Βήχος – Νίκας, Μεχία (69′ Συμελίδης) – Γιαννιώτας (82′ Μπελμόντ), Κουάδρα, Λόπεθ – Τσιριγώτης.