Η Σαχτάρ 1-0 την Αντβέρπ στο Αμβούργο

Κρίσιμη μάχη με την Πόρτο την τελευταία αγωνιστική

Η Σαχτάρ νίκησε 1-0 την Αντβέρπ στο Αμβούργο, την πέταξε εκτός Ευρώπης και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στα νοκ άουτ του Champions League, ισοβαθμώντας με Μπαρτσελόνα και Πόρτο, που παίζουν αργότερα (22:00), στους 9 βαθμούς!

Πλέον, η Σαχτάρ, που παίζει την τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας με τους «Δράκους», θέλει ήττα των τελευταίων από την Μπαρτσελόνα, ώστε να μπορεί στη συνέχεια με «διπλό» να τους πετάξει εκτός συνέχειας και να προκριθεί! Όπως και να ‘χει, πάντως, το μόνο σίγουρο είναι πως οι Ουκρανοί θα παίζουν Ευρώπη και το 2024, είτε στο Champions League είτε στο Europa!
Oι (τυπικά) γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας πολύ δίκαια στο υπέρ τους αποτέλεσμα. Το γκολ ήρθε από πολύ νωρίς, συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό, με πολύ όμορφη κεφαλιά-ψαράκι του Μίκολα Ματβιένκο.
Από εκεί και πέρα, παρόλο που η Αντβέρπ έπαιζε τη… ζωή της, δεν μπόρεσε να απειλήσει, και αντίθετα μάλλον στάθηκε τυχερή που δεν δέχθηκε δεύτερο γκολ, καθώς η Σαχτάρ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να «κλειδώσει» τη νίκη, με κυριότερη αυτή του Σουντάκοφ στο 40ο λεπτό.
Στις καθυστερήσεις, το ματς έγινε ροντέο, με τη Σαχτάρ να χάνει τεράστια ευκαιρία σε αντεπίθεση δύο εναντίον ενός, και την Αντβέρπ να απαντά στο 90+3′, με τον Τόμπι Αλντερβάιρελντ να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά, χάρη σε σπουδαία επέμβαση του Ντμίτρο Ρίζνικ. Κάπως έτσι, οι Βέλγοι έμειναν εκτός και οι Ουκρανοί πήραν ακόμη ένα σπουδαίο τρίποντο!