Ιστορική πρόκριση το Λαύριο 90-85 την ΑΕΚ στην παράταση

To Λαύριο μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση- επικράτησε 90-85 της Κυπελλούχου ΑΕΚ στο Κλειστό του Λαυρίου στον νοκ-άουτ αγώνα για τα προημιτελικά του θεσμού. Η νίκη της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, την οδηγεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Προμηθέας-ΠΑΟΚ.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ντιαλό (23π.), Μουράτος (19π.), Ντέιβις (16π.) και Κάρτερ (6π., 7 ασίστ). Για την «Ένωση» ξεχώρισε ο Μέικον (24π.), ο οποίος βέβαια είχε θέματα στην άμυνα και ο Λάνγκφορντ (17π.).

Η αναμέτρηση άρχισε με αρκετή ένταση και νεύρα από αμφότερες τις ομάδες. Είναι ενδεικτικό ότι δόθηκαν αμέσως-αμέσως δύο τεχνικές ποινές σε ΑΕΚ, μία στο Λαύριο, με την «Ένωση» να συμπληρώνει τα πέντε ομαδικά φάουλ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τρίλεπτου (τέσσερα τα αντίστοιχα των γηπεδούχων σε εκείνο το χρονικό σημείο). Παρόλα αυτά, η διαφορά έγκειτο στο ότι οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν στο 1ο δεκάλεπτο αρκετά πιο συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Τρέχοντας ένα σερί 8-0 έκαναν με τον Χρυσικόπουλο το 20-13 δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τη μέγιστη διαφορά (+8) υπέρ της ΑΕΚ, ήτοι το 24-16. Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλιά Παπαθεοδώρου ήταν ο Μέικον με εννιά πόντους μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο νεαποκτηθείς γκαρντ της «Ένωσης» συνέχισε δυναμικά και στο 2ο δεκάλεπτο και συνεπικουρούμενος από τον Ζήση οδήγησαν την ομάδα τους στο υπέρ τους 28-20 στα 7’30” πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο, έκτοτε το Λαύριο πήρε… μπρος και -στηριζόμενο στο σφίξιμο της άμυνάς του- πραγματοποίησε ένα επί μέρους σκορ 10-2 για το 30-30 με το τρίποντο του Μουράτου (11π. στο 1ο ημίχρονο). Αυτή ήταν το πρώτο εύστοχο σουτ των γηπεδούχων από τα 6,75μ. ύστερα από 17 λεπτά αγώνα και πέντε αποτυχημένες προσπάθειες. Γι’ αυτό το μικρό «μπλακ-άουτ» της ΑΕΚ,η οποία βέβαια πήγε προηγούμενη με 37-35 στο 3ο δεκάλεπτο φαίνεται πως συντέλεσε και η συνύπαρξη των Λάνγκφρορντ, Μέικον και Μωραΐτη στα γκαρντ της, κάτι που δεν λειτούργησε στον τομέα της άμυνας.

Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί για τα καλά ντέρμπι στο 3ο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει «χέρια» αρκετές φορές. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 46-42 με τρίποντο του Κόζι στα 5’59” πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσαν να «χτίσουν» πάνω σε αυτή τη διαφορά και έτσι η ΑΕΚ -παίρνοντας- σκορ από τους ψηλούς της κατάφερε να πάει προηγούμενη 58-52 (επί μέρους σκορ 16-6) στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάρη και σε μεγάλο τρίποντο του Γιάνκοβιτς στη λήξη του τρίτου.

Η 4η περίοδος άρχισε με την ΑΕΚ να συμπληρώνει τέσσερα φάουλ σε λιγότερο από ένα λεπτό. Αν και προηγήθηκε με εφτά πόντους (60-53) είδε το Λαύριο, το οποίο πήγαινε στις βολές σε κάθε υπέρ του φάουλ στο τελευταίο εξάλεπτο, να το γυρίζει σε 66-62 με επί μέρους σκορ 13-2. Στη συνέχεια διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμά του μέχρι και το 70-64 δυόμισι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Το φινάλε του ματς ήταν συγκλονιστικό με την ΑΕΚ να καταφέρνει να πάει το ματς στο 74-74 με 10” να απομένουν για την τελευταία κόρνα. Ο Ντέιβις αστόχησε στην επίθεση του Λαυρίου, με τον Λάνγκφορντ εν συνεχεία να ευστοχεί σε σουτάρα πίσω από το κέντρο, η οποία όμως κρίθηκε ως εκπρόθεσμη με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Η ΑΕΚ στο έξτρα πεντάλεπτο έβρισκε σκορ από μεγάλα τρίποντα του Ματσιούλις, αλλά οι -πολύ συγκεντρωμένοι στην άμυνα- γηπεδούχοι έδειχναν αποφασισμένοι για την πρόκριση, στην οποία και εν τέλει έφτασαν με το υπέρ τους 90-85.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 35-37, 52-58, 74-74, 90-85.