Με γκολάρα Τζόλη ο ΠΑΟΚ 1-0 λύγισε την ΑΕΛ

Με σούπερ σταρ και σκόρερ τον Χρήστο Τζόλη, ο ΠΑΟΚ λύγισε 1-0 την ΑΕΛ στην Τούμπα και ξεκίνησε με το… δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Ο Τζόλης «χτύπησε» νωρίς 16΄ και χάρισε στον ΠΑΟΚ τους τρεις βαθμούς σε ένα σκληρό παιχνίδι, όπου οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κι έφθασαν δίκαια στη νίκη.

Οι παίκτες του Δικεφάλου επέβαλαν από την αρχή το δικό τους ρυθμό. Από το πρώτο κιόλας λεπτό, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις ώστε να πετύχουν κάποιο τέρμα. Οι «ασπρόμαυροι» πίεζαν ψηλά και αυτό στο 16ο λεπτό απέδωσε καρπούς, με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να βγάζει μία όμορφη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και τον Χρήστο Τζόλη να κάνει… σεφτέ με φοβερό γυριστό σουτ στην κίνηση, ανοίγοντας το σκορ.

Η «ασπρόμαυρη» κυριαρχία συνεχίστηκε, με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει δύο ακόμα ίδιες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας, με τους Πέλκα και Σβαμπ ωστόσο να μη μπορούν να τη μετουσιώσουν σε γκολ.

Το ημίχρονο έληξε με μία επικίνδυνη ευκαιρία για την ΑΕΛ, αφού μετά από αναμπουμπούλα στη μικρή περιοχή του Ζίβκοβιτς και πολλές κόντρες, κανείς από τους φιλοξενούμενους δεν κατάφερε να στείλει στα δίχτυα τη μπάλα.

Με τον ίδιο τρόπο που τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε το δεύτερο με τον ΠΑΟΚ να κλείνει στα καρέ της την ΑΕΛ. Με τις ταχύτητες από πλευράς γηπεδούχων να έχουν κατέβει, ο Δικέφαλος είχε την ευκαιρία να… τελειώσει το ματς στο 62ο λεπτό, όταν ο Πέλκας έβγαλε σε άδειο τέρμα τον Άκπομ που δεν μπόρεσε να σπρώξει στα δίχτυα τη μπάλα, ενώ στο 68’ ο Άγγλος φορ του Δικεφάλου έκανε την κεφαλιά από κοντά, με τον Νάγκι να κάνει την απόκρουση του αγώνα.

Παράπονα έχει η ΑΕΛ από τον Πέτρο Τσαγκαράκη που έδειξε οκτώ κίτρινες κάρτες( 40’ Ίνγκασον, 56’ Ελ Καντουρί, 69’ Πέλκας, 73’ Μιχαηλίδης – 26’ Σπαρβ, 42’ Ντουρμισάι, 49’ Τρούγιτς, 53′ Μιχαήλ)

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ (89’ Κρέσπο), Γιαννούλης, Τζόλης (89’ Ζαμπά), Πέλκας (76′ Ζίβκοβιτς), Άκπομ (79′ Σφιντέρσκι).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Φιλίπ (89’ Μαϊνδάνος), Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μπέρτος (89’ Γρηγορόπουλος), Σετσέροβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (57’ Πλατέλλας), Τόρζε (82’ Πινακάς), Ντουρμισάι.