Με σούπερ Ζότα και Τσιμίκα η Λίβερπουλ 0-5 την Αταλάντα στο Μπέργκαμο

O Ζότα με τρία γκολ πήρε ξανά το όπλο του και οδήγησε την Λίβερπουλ στο σαρωτικό 0-5 επί της Αταλάντα και στο τρία στα τρία στον τέταρτο όμιλο. Ο Κώστας Τσιμίκας έκανε ντεμπούτο με την Λίβερπουλ στο Champions League, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 82ο λεπτό και μάλιστα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έσωσε βέβαιο γκολ για την Αταλάντα.

Ο Πορτογάλος από δύο ασίστ, μια του Αλεξάντερ Άρνολντ σε μια κούρσα που κανείς δεν μπόρεσε να τον σταματήσει και στην δεύτερη περίπτωση με ωραίο κατέβασμα της μπάλας από την βαθιά μπαλιά του Γκόμες και τελείωμα με το δεξί, άνοιξε τον δρόμο για την επικράτηση στο Μπέργκαμο. Από εκεί και μετά ανέλαβαν δράση οι Σαλάχ και Μανέ, με τον Αιγύπτιο να φεύγει στην κόντρα στο 47’ από την μπαλιά του Τζόουνς για να κάνει με έξοχο αριστερό πλασέ το 3-0, ενώ το 4-0 ήρθε από δική του ασίστ στον Μανέ και άψογο τελείωμα του Σενεγαλέζου με αριστερό πλασέ στο 49’. Στο 54’ ήταν η σειρά του Μανέ να τροφοδοτήσει τον Ζότα που απέφυγε και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, έγραψε το 0-5.

Την πρώτη του νίκη στον 4ο όμιλο πέτυχε ο Άγιαξ με την επικράτηση 2-1 στην έδρα της Μίντιλαντ. Μια νίκη για την οποία οι βάσεις μπήκαν πολύ γρήγορα με ένα ωραίο τελείωμα από τον Άντονι, πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Σε έμμεσο φάουλ που κέρδισε ο «Αίαντας» στο 13’ η μπάλα στρώθηκε στον Τάντιτς που έκανε το 0-2. Ο Ντρέγιερ απάντησε άμεσα στο 18ο λεπτό, χωρίς όμως ν’ αλλάξει κάτι ως το φινάλε του ματς.