Με το πρώτο γκολ του Παπασταθόπουλου η Άρσεναλ 3-0 την Καραμπάκ

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με την Άρσεναλ, η ομάδα του Λονδίνου έφυγε με τους 3 βαθμούς από το Ολυμπιακό Στάδιο του Μπακού επικρατώντας 3-0 της Καραμπάκ και έκανε το «2 στα 2» στον 5ο όμιλο του Europa League.

Η Άρσεναλ πέτυχε την 8η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις παρά το γεγονός ότι ο Έμερι, χρησιμοποίησε αρκετές «ρεζέρβες» στο ματς με τους Αζέρους. Ο Παπασταθόπουλος άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, ενώ το 0-2 έγραψε στο 53’ ο Σμιθ Ρόου.

Στο 80’ ο Γκεντουζί έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα.

Το «2 στα 2» στο γκρουπ πέτυχε και η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας, που έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν… κάηκε στην Ουκρανία. Πιο συγκεκριμένα, έχανε 1-0 μέχρι το 90’ από τη Βόρσκλα Πολτάβα, ωστόσο βρήκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις για να φτάσει σε μια επική ανατροπή (1-2).

Οι γηπεδούχοι σόκαραν την ομάδα του Πεσέιρο στο 10’ με τον Κούλατς, όμως τα «λιοντάρια» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων έκτοτε και κυνήγησαν την ισοφάριση. Οι προσπάθειές τους καρποφόρησαν στο 91’, με τον Μοντέρο να «εκτελεί» τον Σουστ.

Στο 93’ ήρθε ο ταλαντούχος επιθετικός των Πορτογάλων, Καμπράλ, να αποδείξει την κλάση του και να σφραγίσει την ανατροπή της ομάδας του. Με αυτά τα αποτελέσματα, η Άρσεναλ και η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας έκαναν σημαντικό βήμα για να βρεθούν στους «32» της διοργάνωσης σε έναν όμιλο που ευθύς εξαρχής θεωρούνταν φαβορί για την πρόκριση.