Μπλόκο της Γιουνάιτεντ 0-0 στη Λίβερπουλ

Μόνη πρώτη η Άρσεναλ στην Αγγλία

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να κάνει χαλάστρα στη Λίβερπουλ, κρατώντας τη στο 0-0 στο Άνφιλντ! Οι «κόκκινοι διάβολοι» άντεξαν το σφυροκόπημα των “reds” και πήραν τον βαθμό, επιτρέποντας παράλληλα στην Άρσεναλ να μείνει μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Premier League.

Στη 2η θέση μαζί με την Άστον Βίλα η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, με εκείνη του Έρικ Τεν Χαγκ από την άλλη να καταγράφει την πρώτη της ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα και να ανεβαίνει 7η.

Σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκε για τους γηπεδούχους ο Κώστας Τσιμίκας.

Το πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε μονόλογο των γηπεδούχων, που ωστόσο δυσκολεύονταν να απειλήσουν ουσιαστικά. Οι παίκτες του Κλοπ πίεσαν από τα πρώτα λεπτά, με εκείνους του Τεν Χαγκ να καταφέρνουν κατά διαστήματα να κατεβάσουν το ρυθμό του παιχνιδιού.

Μία φάση διαρκείας με κεφαλιά του Νούνιες και προσπάθεια του Σαλάχ από κοντά στο 16’ δεν βρήκε στόχο, με την πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία να καταγράφεται στο 28’, όταν ο Φαν Ντάικ έπιασε τη δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ και ανάγκασε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Ονάνα.

Με παρόμοιο τρόπο απείλησε στο 37’ ο Κονατέ, που όμως έστειλε την μπάλα άουτ, με ένα μακρινό συρτό σουτ του Σαλάχ πέντε λεπτά αργότερα να σταματά στα χέρια του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος, που ολοκληρώθηκε δίχως σκορ.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο 45λεπτο, με με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική μεριά της εστίας της Γιουάιτεντ στο 47’.

Παραδόξως, η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε από πλευράς φιλοξενούμενων, με τον Γκαρνάτσο να βγαίνει τετ α τετ στο 55’ αλλά να βλέπει τον μπακ της Λίβερπουλ να τον σταματά ακριβώς πριν εκτελέσει.

Ο Σαλάχ είδε τον Ονάνα να τον σταματά σε δύο περιπτώσεις (64’, 70’), ενώ μεσολάβησε και ένα συρτό σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ελάχιστα, άουτ στο 66’.

Δευτερόλεπτα αργότερα δε, ο Γκαρνάτσο είχε αποτύχει εκ νέου να νικήσει με διπλή προσπάθεια τον Άλισον εξ επαφής!

Το ματς μπήκε στην τελική ευθεία με τον ρυθμό να έχει ανέβει κατακόρυφα και η Λίβερπουλ ενέτεινε την πίεσή της, με τον Ονάνα να σταματά Ντίας και Κονατέ μεταξύ 76’ και 77’.

Ένα χέρι του Σο στο 85’ έφερε φωνές για πέναλτι από πλευράς γηπεδούχων, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς, θεωρώντας, προφανώς, ακούσια την επαφή.

Μια κεφαλιά του Χάκπο στο 90+2’ πέρασε άουτ, με τον Νταλότ να αποβάλλεται με δύο κίτρινες κάρτες… στα μπαμ για διαμαρτυρία λίγο αργότερα και το ματς, εντέλει, να ολοκληρώνεται δίχως γκολ.

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Σόμποσλαϊ (61’ Γκόμες), Έντο, Χράφενμπερχ (61’ Χάκπο), Σαλάχ, Νούνιες (78’ Έλιοτ), Ντίας (78’ Τζόουνς)

Μάντσεστερ Γ. (Έ. Τεν Χαγκ): Ονάνα, Νταλότ, Έβανς, Βαράν, Σο, Μέινου (82’ Μέιμπρι), ΜακΤόμινεϊ, Άμραμπατ, Άντονι (82’ Πελίστρι), Χόιλουντ, Γκαρνάτσο (71’ Ράσφορντ)

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (15/12)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Τότεναμ 0-2

(45+2′ Ριτσάρλισον, 65′ Κουλουσέφσκι)

Σάββατο (16/12)

Μάντσεστερ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 2-2

(24’ Γκρίλις, 54’ Λιούις – 76’ Ματετά, 90’+5′ πεν. Ολίσε)

Νιούκαστλ-Φούλαμ 3-0

(57’ Μάιλι, 64’ Αλμιρόν, 82′ Μπερν)

Τσέλσι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0

(54’ Πάλμερ, 61’ Τζάκσον)

Μπόρνμουθ-Λούτον (Διεκόπη στο 65ο λεπτό με το σκορ στο 1-1, λόγω της κατάρρευσης του Λόκιερ)

Μπέρνλι-Έβερτον 0-2