Μπουντεσλίγκα: Η Λεβερκούζεν έβαλε στα δίχτυα την Σάλκε

Μεγάλη νίκη για την Μπάγερ Λεβερκούζεν καθώς οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν με το ευρύ 4-0 της Σάλκε στην «Μπάι Αρίνα», σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Ζέρεμι Φρίμπονγκ σκόραρε δις για τον πρώην Ισπανό μέσο των Ρεάλ Μαδρίτης και Λίβερπουλ, με τον Μούσα Ντιαμπί να ανοίγει το σκορ και τον Παουλίνιο να το κλείνει. Αντίθετα, έπειτα από τη νίκη της επί της Σέλτικ για το Champions League, η Λειψία έμεινε στο 1-1 με τη Μάιντζ στην «Οπελ Αρίνα». Μάλιστα, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε «έσωσε» το βαθμό με τον Κρίστοφερ Ενκουνκού στο 80’.

Με τον Κώστα Σταφυλίδη να περνάει ως αλλαγή στο 60ο λεπτό, η Μπόχουμ επικράτησε με 3-0 της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης. Μάλιστα, η περυσινή νικήτρια του Europa League δέχθηκε και τα τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, με την Μπόχουμ να παίρνει το πρώτο φετινό της «τρίποντο». Στη Βαυαρία, τέλος, Αουγκσμπουργκ και Βόλφσμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.