Νέα γκέλα για Μαρσέιγ!

Η Λιλ νίκησε 2-1 τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ», στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας διακόπηκε για 35 λεπτά, λόγω ρίψης φωτοβολίδας στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Κώστας Μήτρογλου συμπεριλήφθηκε στην αρχική ενδεκάδα της Μαρσέιγ και αγωνίστηκε για 74 λεπτά, ενώ στη συνέχεια αντικαταστάθηκε από τον Κλίντον Ντζίε.

ι «λιλουά» πήραν το «τρίποντο» με δύο τέρματα του Νικολά Πεπέ, καθώς το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με το πρώτο γκολ του Μάριο Μπαλοτέλι με τα «χρώματα» της Μαρσέιγ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φλοριάν Τοβέν στο 67ο λεπτό, ενώ μετά τη νίκη της η Λιλ μείωσε στους 10 βαθμούς την απόσταση που τη χωρίζει από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν στη βαθμολογία.