Νικήτρια στο… χωράφι η Λαμία 2-0 τον Ιωνικό

Η Λαμία, επικράτησε 2-0 του Ιωνικού και αγκάλιασε την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Σε έναν αγώνα, ο οποίος έγινε στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ Λαμίας, ο οποίος περισσότερο θύμιζε… χωράφι, παρά γήπεδο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα γκολ ανά ημίχρονο(24′ Τσούκαλος – 52′ Ρόμανιτς).

Με αρκετούς βασικούς αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατήρησαν για δεύτερο σερί ματς το 5-3-2 ελέω και του τραυματισμού του Τουράμ.

Η ομάδα της Νίκαιας ήταν εκείνη που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι απειλώντας με τον Καμπράλ στο 4′. Η Λαμία απάντησε στο 21′ με την προβολή που δεν έπιασε καλά από πλεονεκτική θέση ο Ελευθεριάδης. Για να έρθει το 24ο λεπτό, όταν ο Βύντρα έκανε παράλληλο γύρισμα ακριβείας από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Τσούκαλο στην «καρδιά» της περιοχής, με τον Έλληνα να φορ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, σημειώνοντας το τρίτο του γκολ στον θεσμό του Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτοι στο δεύτερο μέρος, δημιουργώντας αξιόλογη ευκαιρία στο 48′ με τον Πογιοσιάν. Ωστόσο, η Λαμία εκμεταλλεύτηκε το κενό που υπήρξε στα μετόπισθεν του Ιωνικού στο 52′, με τον Ρόμανιτς να βγαίνει ολομόναχος σε θέση βολής -ύστερα από την εξαιρετική μακρινή μεταβίβαση του Γκόλεμιτς- πατώντας περιοχής και πλασάροντας εύστοχα για το 2-0.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου, 4-2-3-1): Σαράνοφ – Βύντρα, Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς – Γκέντσογλου, Νούνιες (56′ Βλαχομήτρος) – Ελευθεριάδης (66′ Προβυδάκης), Τάιρον (81′ Μαζουλουξής), Ρόμανιτς (56′ Μπεχαράνο) – Τσούκαλος (56′ Μανουσάκης).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός, 5-3-2): Αναγνωστόπουλος – Ματσούκας, Τσιριγώτης, Βαφέας (80′ Άοσμαν), Σάντσες, Βαλεριάνος – Πογοσιάν (64′ Ντάλσιο), Γκοτσούλιας (64′ Κιάκος), Κάνιας – Καμπράλ (80′ Λένις), Μάναλης.