Ο Απόλλων Πόντου πήρε το ντέρμπι 1-0 τον πρωτοπόρο Βόλο

Ο Απόλλων Πόντου λύγισε τον πρωτοπόρο Βόλο 1-0 σε επεισοδιακό παιχνίδι το οποίο οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες.

Ο Απόλλωνας πέτυχε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Football League κι έπιασε την Κέρκυρα στην τέταρτη θέση, ενώ ο Βόλος γνώρισε την δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά έχει διαφορά 11 πόντων από τον δεύτερο. Ο Βόλος ήταν αυτός που στο 28΄ έφτασε κοντά στο 0-1, ο Γκαλίτσιος όμως ανενόχλητος και από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο.

Η απάντηση από πλευράς του Απόλλων Πόντου ήρθε στο 37΄ με το σουτ του Ολαϊτάν να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Πίτκα. Στο 42΄ η ομάδα της Μαγνησίας φρόντισε να κάνει αισθητή εκ νέου την παρουσία του στα καρέ των Ποντίων, η κεφαλιά ψαράκι όμως του Μάντζη αποκρούστηκε δύσκολα σε κόρνερ από τον Θεοδωρόπουλο. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα έληγε με το στείρο 0-0, ο Γεωργιάδης στο 45΄ με σουτ έκανε το 1-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 49΄ ο Βόλος άγγιξε την ισοφάριση, η κεφαλιά όμως του Ηλιόπουλου αποκρούστηκε από τον Θεοδωρόπουλο. Στο διάστημα 74΄ – 81΄ ο Βόλος έμεινε με 9 παίκτες λόγω των αποβολών των Ντεντάκη και Ουνγιαλίδη αμφότεροι με 2η κίτρινη κάρτα. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

Κέρκυρα – Αήττητος Σπάτων 0-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή πέτυχε ο Αήττητος Σπάτων, ο οποίος έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Κέρκυρας… Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ήταν αυτή η οποία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 11΄έφτασε κοντά στο 1-0, ο Πασάς όμως από καλή θέση δεν κατάφερε να σκοράρει και να βάλει μπροστά στο σκορ τους Φαίακες.

Από το σημείο εκείνο και μετά η Κέρκυρα είχε μεν τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας, χωρίς να δημιουργήσει κάποια άλλη μεγάλη φάση μπροστά στην εστία της ομάδας της Ανατολικής Αττικής. Όλα αυτά μέχρι το 34΄, όταν το σουτ του Πασά πέρασε δίπλα από την εστία του Κοκκαλά. Έπειτα από την φάση αυτή, δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή στιγμή στο ματς, με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 64΄ ο Αήττητος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, χάρη σε τέρμα του Λύρα. Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Πέτρου Δημητρίου πατούσε καλύτερα στο ματς και στο 65΄ έφτασε κοντά στο 0-2, η προσπάθεια όμως του Σπυρόπουλου δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Η Κέρκυρα πίεσε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο ο Αήττητος ήταν αυτός που στο 88΄ ζευγάρωσε τα τέρματα του με τον Ταμπάκη, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα.

ΑΟΧ Κισσαμικός – Τρίκαλα 1-0

Στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές επέστρεψε ο ΑΟΧ Κισσαμικός, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο των Τρικάλων όσον αφορά την παραμονή τους.Έπειτα από ένα πρώτο εννιάλεπτο στο ματς χωρίς κάτι αξιόλογο, ο ΑΟΧ Κισσαμικός ήταν αυτός που ανέβασε την απόδοση του και στο 15΄ έφτασε κοντά στο 1-0, ο Σισέ όμως από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ από την εστία του Θεολόγη.

Στο 22΄ ήταν η σειρά των Τρικάλων να φτάσουν κοντά στο γκολ, ο Καπός όμως παρότι βρέθηκε μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο. Από το σημείο εκείνο και μετά έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρξουν άλλες καλές φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 43΄ όταν του σουτ του Γκίνη έφυγε ψηλά άουτ, με συνέπεια το στείρο 0-0 να παραμείνει ως έχει.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο διάστημα 46΄- 52΄οι Χανιώτες έφτασαν δις κοντά στο να ανοίξουν το σκορ, χωρίς όμως να το πετύχουν. Στο 46΄ ο Ρίσκι βρέθηκε τετ α τετ με τον Ταϊρη, δεν κατάφερε όμως να τον νικήσει ενώ το ίδιο συνέβη και στην φάση του 52΄.Η απάντηση από πλευράς ΑΟΤ ήρθε στο 74΄ με την σέντρα του Σμυρλή να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου. Ότι δεν κατάφεραν οι Θεσσαλοί, το πέτυχαν οι Κρητικοί στο 81΄ χάρη σε τέρμα του Καραγιάννη, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα ου ματς .

Καραϊσκάκης – Ηρόδοτος 1-0

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από τρεις αγωνιστικές για τον Καραϊσκάκη, σ΄αντίθεση με τον Ηρόδοτο,ο οποίος παρά την προσπάθεια του έφυγε με άδεια χέρια από την Άρτα. Όσον αφορά το παιχνίδι ο Καραϊσκάκης ήταν αυτός που μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι, καθώς στο 17΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ χάρη σε κεφαλιά του Άλεκσιτς.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι Κρητικοί πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 32΄, το σουτ όμως που επιχείρησαν οι παίκτες του Γιώργου Λυρώνη αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των Ηπειρωτών. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρχουν αξιόλογε φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Με το πέρας της ώρας η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού ενέτεινε την πίεση της, για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες των «κυανόλευκων», οι Ηπειρώτες κατάφεραν να διατηρήσουν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, πετυχαίνοντας την τέταρτη τους νίκη μέσα στην έδρα τους.