Ο Καραϊσκάκης 2-0 την Παναχαϊκή στην Άρτα

Ο Καραϊσκάκης νίκησε 2-0 την Παναχαϊκή στην Άρτα και αναρριχήθηκε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα η ομάδα της Πάτρας απομακρύνεται από τη συμμετοχή της στα πλέι οφ της Super League 2.

Η Παναχαϊκή ήταν αυτή, η οποία μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 5΄ είχε την πρώτη καλή στιγμή του ματς με το σουτ του Φροξυλιά να αποκρούεται με δυσκολία σε κόρνερ από τον Μέλκα.

Από το 20΄ και μετά ο Καραϊσκάκης ισορρόπησε το ματς, ωστόσο οι Αχαιοί ήταν αυτοί που στο 37΄ άγγιξαν το 0-1, η εκτέλεση φάουλ όμως του Φροξυλιά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μέλκα. Ότι δεν κατάφεραν στην φάση αυτή οι παίκτες της ομάδας της Πάτρας, το πέτυχαν οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη στο 39΄ χάρη σε ένα καταπληκτικό γκολ του Μέτσε.

Η φιλοξενούμενη του Απόστολου Μακρίδη πίεσε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι που θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 45΄, αλλά ο Μωραϊτης παρότι βρέθηκε τετ α τετ με τον Μέλκα δεν μπόρεσε να τον νικήσει… Στο β΄ ημίχρονο η Παναχαϊκή ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ.

Ωστόσο στο 73΄ οι Ηπειρώτες ήταν αυτοί, που άγγιξαν το 2-0, το πλασέ όμως του Χατζηστραβού απέκρουσε σωτήρια πάνω στην γραμμή ο Τσελεπίδης. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσε να κάνει ο ίδιος σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχε στο 87΄ ο Λεωνίδας Κυβελίδης που στο παρελθόν αγωνίστηκε δύο φορές στην ομάδα της Πελοποννήσου.