Ο Μοράτα μίλησε τελευταίος και η Ατλέτικο νίκησε 3-2 τη Φέγενορντ

Προηγήθηκαν δυο φορές οι Ολλανδοί

Έβαλε δύσκολα στην Ατλέτικο η Φέγενορντ, αλλά ο Μοράτα είπε την τελευταία λέξη. Η ομάδα του Σιμεόνε επικράτησε 3-2 στο «Μετροπολιτάνο» και έκανε… σεφτέ στις νίκες στον 5ο όμιλο του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι όχι απλώς κοίταξαν στα μάτια τους «ροχιμπλάνκος», αλλά προηγήθηκαν δύο φορές στην αναμέτρηση. Στο 7ο λεπτό οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τη βοήθεια της τύχης, με τον Ουέδα να εκτελεί και την μπάλα να κοντράρει στον Ερμόσο και να καταλήγει στα δίχτυα.

Η απάντηση δόθηκε πέντε λεπτά μετά, με τον Μοράτα να εκτελεί μέσα από την περιοχή έπειτα από κακό διώξιμο της άμυνας της Φέγενορντ.

Η ομάδα της Ολλανδίας προηγήθηκε και στο 34’ με προβολή του Χάνκο σε στατική φάση, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, με τον Γκριζμάν να στέλνει την μπάλα με… αεροπλανικό σουτ σε φάση διαρκείας. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 47’ με εκτέλεση του Μοράτα έπειτα από σέντρα του Μολίνα.

Η Φέγενορντ δεν τα παράτησε παρά την τροπή που πήρε το ματς και την ψυχολογία της Ατλέτικο από το come back και αφού οι γηπεδούχοι δεν «καθάρισαν» το ματς, έπαιξε τα ρέστα της στο φινάλε για να πάρει αποτέλεσμα. Στην ισπανική ομάδα ξύπνησαν… εφιάλτες από τον αγώνα με τη Λάτσιο, με τον Όμπλακ να κάνει εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Μιντέχ στο 90’+5’. Στις καθυστερήσεις, ο Βελενρόιτερ βγήκε μπροστά, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει… Προβεντέλ και να την πληγώσει στο τέλος, προσπαθώντας να απειλήσει μέσω εκτέλεσης κόρνερ.