Ο Παναιτωλικός έγραψε ιστορία με πρόκριση για πρώτη φορά στα ημιτελικά 3-1 τον ΟΦΗ

Οι Αγρινιώτες πέρασαν με δυο νίκες κι εντυπωσιακό τον 24χρονο Στεργιάκη

Ο Παναιτωλικός άντεξε το «σφυροκόπημα» του ΟΦΗ κι έγραψε ιστορία καθώς νίκησε 3-1, και με συνολικό σκορ 5-2, πήρε για πρώτη φορά στην ιστορία του την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου!

Την παράσταση για τους Αγρινιώτες έκλεψε ο 24χρονος, Αντώνης Στεργιάκης που πραγματοποίησε σωρεία εντυπωσιακών αποκρούσεων. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, θα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο του Άρη στους «4» του θεσμού, σε διπλές αναμετρήσεις για να φθάσει στον τελικό.

Ο ΟΦΗ ήταν ξεκίνησε καλύτερα το ματς, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά, «αγγίζοντας» μάλιστα το γκολ μόλις στο 2ο λεπτό, όταν οι Μπρεσάν και Φελίπε μπερδεύτηκαν προ κενής εστίας, με τον Μαλή να διώχνει σωτήρια.

Οι Κρητικοί συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, και στο 16’, ο Μπάκιτς απείλησε με δυνατό σουτ από καλή θέση, το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά ο Στεργιάκης. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός έκανε αισθητή την παρουσία του με τη γυριστή κεφαλιά του Οικονόμου μετά από φάουλ, αλλά και με τα άστοχα σουτ των Χατζηθεοδωρίδη και Ντίαζ. Στην επόμενη φάση ο ΟΦΗ, έφτασε κοντά στο γκολ, με την κεφαλιά του Νέιρα να βγάζει σωτήρια ο Στεργιάκης και ενώ η μπάλα είχε σκάσει μπροστά του!

Στο 30’, οι γηπεδούχοι έφτασαν μια… ανάσα από το γκολ, όταν το σουτ του Ντίαζ από γύρισμα του Τορεχόν σταμάτησε στο δοκάρι μετά και από παρέμβαση του Μπάουμαν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Στεργιάκης είπε «όχι» στον «κεραυνό» του Φελίπε σε εκτέλεση φάουλ, με τον Μπάουμαν να τον «αντιγράφει» στο 34’, διώχνοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ την εκτέλεση του Ντίαζ!

Στο 38ο λεπτό, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Ντουάρτε.

Ο ΟΦΗ προχώρησε στην αλλαγή του Γκλάζερ με τον Ριέρα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Πεπ Μελ να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Μια κίνηση που εν μέρει απέδωσε «καρπούς», αφού από τη μία οι Κρητικοί είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Και ενώ το μομέντουμ έδειχνε ΟΦΗ, ο Παναιτωλικός, «χτύπησε» στον αιφνιδιασμό και στην πρώτη φάση του ημιχρόνου, κατάφερε και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0! Στο 59′, οι γηπεδούχοι βγήκαν ταχύτατα στο ανοικτό γήπεδο, ο Λιάβας βρήκε τον Ντουάρτε, το «τσαφ» του οποίου ευνόησε τον επερχόμενο Χατζηθεοδωρίδη, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μπάουμαν!

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη βρήκε δύο ακόμα καλές στιγμές στο επόμενο πεντάλεπτο, αρχικώς, με το σουτ του Πέδρο από διαγώνια θέση και εν συνεχεία με την άστοχη κεφαλιά του Μαλή, μετά από εκτέλεση φάουλ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΟΦΗ ανέβασε «στροφές», απειλώντας αρχικά με το συρτό σουτ του Φελίπε στο 69′, προτού, μειώσει σε 2-1 ο Ισέκα τρία λεπτά αργότερα, με πολύ όμορφο τελείωμα του Βέλγου στο ντεμπούτο του, μετά από την κάθετη πάσα του Μπάκιτς!

Το γκολ αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του Πεπ Μελ, η οποία έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ σε δύο ακόμα περιπτώσεις, στο 79′ και στο 86′ με τα σουτ του Γκαγιέγκος να σταματούν πάνω στον Στεργιάκη. Ο ΟΦΗ πλήρωσε αυτή την άναρχη προσπάθειά του να βρει ένα γκολ, καθώς, ο Παναιτωλικός διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Πέρες.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Μλάντεν, Οικονόμου, Μαλής, Ντουάρτε (85′ Σενγκέλια), Τσιγγάρας (85′ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (70′ Μπακάκης), Τορεχόν (70′ Ντουάρτε), Μαυρίας, Ντίας (57′ Λιάβας), Πέδρο.

ΟΦΗ (Πεπ Μελ): Μπάουμαν, Βούρος, Μπρεσάν, Θοράρινσον (77′ Λάρσον), Αμπάντα, Μπάκιτς, Γκλάζερ (46′ Ριέρα), Μπάκου (54 Μοσκέρα), Νέιρα (64′ Ισέκα), Τοράλ (64′ Γκαγιέγκος), Φελίπε.