Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον Άρη 95-79

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με τον Άρη 95-79, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Φιλ Γκος, ο οποίος ζει και αναπνέει για αυτά τα παιχνίδια, ενώ πήρε πολλά από τον (φουριόζο από την Τενερίφη), Λίνο Χρυσικόπουλο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Άρης «προδόθηκε» από την άμυνα του και από το ρυθμό που επέτρεψε να βρει ο ΠΑΟΚ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, δεν «παραδόθηκε» σε κανένα σημείο του αγώνα, με Μποχωρίδη και Χάρις στις αρχές της τέταρτης περιόδου, πήγε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά εκεί, επέστρεψε ο Γκος στο παρκέ και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Περίπου 6.000 κόσμος του ΠΑΟΚ, μετέτρεψε την «PAOK Sports Arena» σε πραγματική έδρα και στο σημείο που ο Άρης, πήγε να επιστρέψει, έπαιξε και αυτός το ρόλο του. Η ατμόσφαιρα δεν ξέφυγε ποτέ από κόσμια πλαίσια, με τον κόσμο των γηπεδούχων, να αποθεώνει τους παίκτες στο τέλος του αγώνα, για τη μεγάλη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης, έμεινε στο 2-5 και μετά τη διακοπή, καλείται να βρει τις νίκες που χρειάζεται για να μην έχει προβλήματα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 52-38, 76-61, 95-79

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 20 (4), Κόνιαρης 3 (1), Τέπιτς 10 (2), Γκος 23 (5/11 τρίποντα), Μορέιρα 6, Ζάρας 7 (1), Τσόχλας, Σχίζας, Αθηναίου, Γκάρερ 13, Χάτσερ 8 , Τζόουνς 5 (1).

Άρης (Αγγέλου): Φλιώνης 2, Μποχωρίδης 15 (3), ΜακΓκί 6, Μπελ 3 (1), Χάρις 14 (3), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 3 (1), Χρηστίδης, Τζόουνς 13 (2), Νταλό 13 (3), Κάιζερ 8.