Ο Τιμ πέταξε έξω από την τετράδα τον Φέντερερ στην Μαδρίτη

Εκπληκτικός στο χώμα ο 25χρονος Αυστριακός Ντόμινικ Τιμ, λύγισε με 3-6, 7-6(11), 6-4 τον Ελβετό θρύλο Ρότζερ Φέντερερ, έκλεισε θέση στην τετράδα του Mutua Madrid Open και πέφτει τώρα πάνω στον κορυφαίο τενίστα του κόσμου, τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Φέντερερ εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα του Τιμ στον αγώνα και το μπρέικ που σημείωσε στο δεύτερο γκέιμ ήταν αρκετό για να του δώσει το προβάδισμα στον αγώνα, παρότι απειλήθηκε με δύο μπρέικ πόιντ στο 3-5.

Ήταν, πάντως, φανερό ότι ο Τιμ είχε βρει πλέον τον ρυθμό του και είναι ενδεικτικό ότι είχε πέντε χαμένα μπρέικ πόιντ στο δεύτερο σετ, μέχρι τελικά να λυθούν οι διαφορές στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Φεντ προηγήθηκε αρχικά με 3-0, όμως ο Τιμ κατάφερε να επιστρέψει και να βρεθεί με δύο σετ πόιντ στο 6-4 και ένα στο 7-6. Ο βασιλιάς όχι μόνο έμεινε όρθιος, αλλά και είχε δύο ματς πόιντ στο 7-8 και στο 9-10. Αμφότερα, ωστόσο, στο σερβίς του Τιμ.

Ο Αυστριακός, μετά το τέταρτο σετ πόιντ στο 9-8, είχε και το πέμπτο στο 11-10, όμως το έκτο και… φαρμακερό ήρθε στο 12-11, καθώς στη συνέχεια μπόρεσε να κλείσει το σετ και να φέρει το ματς στα ίσα.

Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά του και το απέδειξε παίρνοντας κεφάλι με 3-1 στο καθοριστικό σετ. Ο Φέντερερ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μέσα σε αποθέωση ισοφάρισε σε 4-4, ωστόσο ο Τιμ σημείωσε ένα ακόμα μπρέικ στο επόμενο γκέιμ και αμέσως μετά σέρβιρε με επιτυχία για τη νίκη.