Ο Τσέριν στέλνει στο Euro τους Σλοβένους 1-0 τη Β. Ιρλανδία

Η Δανία πέρασε 2-1 από το Σαν Μαρίνο

Νίκησε με Τσέριν τη Β. Ιρλανδία και αγκάλιασε την πρόκριση η Σλοβενία, όπως και η Δανία με το 2-1 στο Σαν Μαρίνο.

Τους 19 βαθμούς έφτασαν αμφότερες δύο στροφές πριν το φινάλε της προκριματικής φάσης, διατηρώντας απόσταση τεσσάρων βαθμών από το 3ο Καζακστάν, το οποίο νωρίτερα απέδρασε με ανατροπή από τη Φινλανδία.

Πρωταγωνιστής στη νίκη της Σλοβενίας ήταν ο μέσος του Παναθηναϊκού, Άνταμ Τσέριν, ο οποίος σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με το… καλημέρα, σκοράροντας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 5ο λεπτό. Ο 24χρονος χαφ υπέγραψε το «τρίποντο» για την ομάδα του Κεκ, το οποίο ήταν το 4ο διαδοχικό μετά από εκείνα επί των Β. Ιρλανδίας (4-2), Σαν Μαρίνο (0-4) και Φινλανδίας (3-0).

Πολλά θα ξεκαθαρίσουν την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι με τη Δανία, ενώ την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχθεί το Καζακστάν.

Οι Σκανδιναβοί πέρασαν δυσκολότερα από την έδρα του Σαν Μαρίνο, επικρατώντας 2-1. Ο Χόιλουντ άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό για τη Δανία, αλλά έγινε η μεγάλη έκπληξη στο 61’ με τον Γκολινούτσι να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους, οι οποίοι σκόραραν για πρώτη φορά έπειτα από δύο χρόνια και 17 επίσημα ματς. Μέχρι τώρα είχαν 0-24 γκολ στα προκριματικά. Τελικά, ο Πόουλσεν έδωσε τη λύση στο 70ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, που έχουν μπροστά τους το ντέρμπι με τη Σλοβενία, ενώ την τελευταία αγωνιστική παίζουν εκτός με τη Β. Ιρλανδία.