Ούτε τη Λαμία δεν κέρδισε ο ΟΦΗ(1-1)

Οι Κρητικοί έμειναν για δέκατο ματς χωρίς νίκη

O ΟΦΗ δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τη Λαμία(1-1) κι έμεινε για 10ο παιχνίδι χωρίς νίκη, μπαίνοντας σε περιπέτειες. Ο βαθμός που πήραν οι Κρητικοί ήταν ο πρώτος του Πέπε Μελ στο πρωτάθλημα χάρη στο πέναλτι του Νέιρα που ισοφάρισε το γκολ του Ακούνια.

Οι Φθιωτοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3′ με τον Παπαδόπουλο να βρίσκει ωραία τον Ακούνια εντός περιοχής και αυτός να εκτελεί τον Μπάουμαν για το 0-1, σε μία φάση που ελέγχθηκε από το VAR με τον Βούρο να καλύπτει τον Ουρουγουανό επιθετικό.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 17′ για πρώτη φορά με τον Λουίζ Φελίπε να σουτάρει από μακριά αλλά ο Κοσέλεφ έδιωξε στη δεξιά του γωνία ενώ στο 26′ ο Γκαγιέγκος έσπασε στον Φελίπε για να σουτάρει εκ νέου όμως ξανά ο Κοσέλεφ επενέβη και η μπάλα βρήκε στο αριστερό του δοκάρι για να περάσει κόρνερ.

Το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου είχε μόλις μία αξιοσημείωτη φάση, πέραν του γκολ, και συγκεκριμένα αυτή στο 29′ όταν Ακούνια και Τσιλούλης συνδυάστηκαν όμως ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι έπιασε αδύναμο σουτ.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν ξανά «ασπρόμαυρη» με τον Νέιρα  στο 34′ να παίρνει τη σκυτάλη από τον Λουίζ Φελίπε εκτελώντας φάουλ αλλά πάλι ο Κοσέλεφ ήταν εκεί για να διώξει στη δεξιά του γωνία. Στο 37′ ωστόσο ήρθε η στιγμή της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους όταν ο Παπαδόπουλος ανέτρεψε τον Νέιρα με τον ρέφερι Σιδηρόπουλο να δίνει πέναλτι. Ο Νέιρα το εκτέλεσε ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ανάγκη για το τρίποντο κράτησε τους Ηρακλειώτες σε εγρήγορση και στη συνέχεια φτάνοντας στις καθυστερήσεις όταν ο Αμπάντα σέντραρε από τ’ αριστερά και ο Φελίπε έπιασε κεφαλιά όμως ο Κοσέλεφ απέκρουσε τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε με τους Κρητικούς ν’ απειλούν πρώτοι στο 48′ όταν ο Αμπάντα εξαπέλυσε σουτ αλλά αυτό σταμάτησε πάνω στον Κοσέλεφ με τους Φθιώτες να απαντούν στο 59′ με μοναδική ευκαιρία καθώς ο Σιμόν εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Σλίβκα έπιασε κεφαλιά όμως ο Ακούνια κατάφερε ν’ αστοχήσει από μοναδική θέση.

Μελ και Βόκολος προχώρησαν σε αλλαγές προκειμένου να τονώσουν μεσοεπιθετικά τις ομάδες τους αλλά δεν κατάφεραν κάτι στο επόμενο ημίωρο φτάνοντας προς το τέλος όταν στο 88′ και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Λαμίας, ο Αποστολάκης σούταρε δυνατά άλλα άστοχα από καλή θέση.

Η Λαμία παραμένει στην 8η θέση με 21 βαθμούς ενώ ο ΟΦΗ ανέβηκε στην 9η με 16 πόντους.

Την επόμενη, -18η- αγωνιστική, ο ΟΦΗ θα φιλοξενηθεί από τον Ατρόμητο, το Σάββατο 13 Ιανουαρίου (19:00) στο δημοτικό στάδιο Περιστερίουμ ενώ η Λαμία θα υποδεχθεί τον Πανσερραϊκό, την ίδια ημέρα (20:00) στο «Αθανάσιος Διάκος».

ΟΦΗ (Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Γκαγιέγκος, Μπάκιτς, Τοράλ (Αποστολάκης 72′), Μοσκέρα (Ριέρα 62′), Νέιρα (Ντίκο 56′), Λουίζ Φελίπε (Γκλάζερ 73′).

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Αμαράλ, Τζανδάρης, Νούνιες (Στάνκο 61′), Σλίβκα (Μούλα 81′), Τσιλούλης (Τόσιτς 61′), Ακούνια (Μάλτσι 62′), Μαρτίνεθ (Σίντκλεϊ 46′).