Πανηγυρική πρόκριση του ΟΦΗ 4-0 την Καβάλα

Ο ΟΦΗ νίκησε 4-0 την Καβάλα στο «Γεντί Κουλέ» και ανέτρεψε το 2-0 του πρώτου ματς, περνώντας πανηγυρικά στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου, με δεδομένο το 2-0 της πρώτης αναμέτρησης στο «Ανθή Καραγιάννη», μπήκε με σκοπό να πετύχει το γρήγορο γκολ, που θα τον έκανε να μπει «γερά» στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Αφού «σπατάλησε» δύο ευκαιρίες με εκφραστή τον Σεμέδο, ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με τον Κοσμά Τσιλιανίδη στο 39ο λεπτό, βάζοντας τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ανέλαβε δράση ο Νέιρα, πετυχαίνοντας δύο γκολ. Με υπέροχη «λόμπα» στο 51’, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και με ωραίο πλασέ τέσσερα λεπτά αργότερα, έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον ΟΦΗ.

Η Καβάλα προσπάθησε για το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση. Στο 90′ έγινε η φάση του αγώνα. Ο Αρναούτογλου των φιλοξενούμενων αστόχησε από κοντά και στην εξέλιξη της φάσης έγινε το… 4-0.

Ο Τσιλιανίδης έφυγε στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Φιγκεϊρέδο, «σφραγίζοντας» την πρόκριση του ΟΦΗ.

ΟΦΗ: Γουάιλι, Μπράουν, Κουτρουμπής (83′ Σακόρ), Γιαννούλης (72′ Νάστος), Κοροβέσης, Στάικος, Νέιρα, Σεμέδο, Τσιλιανίδης, Φερέιρα (56′ Ντίνας), Φιγκερέιδο.

ΚΑΒΑΛΑ: Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Βόσαλιτς (60′ Παπαδόπουλος), Ορφανίδης (71′ Καθάριος), Μαϊδάνος (56′ Αρναούτογλου), Κουτσούμπας, Χαντί.