Πόλο: Με “πάρτι” στον τελικό παγκόσμια πρωταθλήτρια η Ιταλία στους άνδρες

Αμφίρροπη “μονομαχία” της Μεσογείου περίμεναν όλοι στον τελικό του πόλο ανδρών, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Κορέας, όμως η Ιταλία μετέτρεψε τον αγώνα σε δικό της σόου κι έφτασε στο τρόπαιο με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο.

Η ομάδα του Σάντρο Καμπάνια κατέβαλλε την Ισπανία με 10-5 και στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια για 4η φορά στην ιστορία της και 1η μετά το 2011. Είναι επίσης η ομάδα, που απέκλεισε την Ελλάδα στα προημιτελικλα.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο 8λεπτο οι Ιταλοί επέβαλλαν το παιχνίδι τους με πολύ καλή άμυνα, αποτελεσματικότητα στην επίθεση, πειθαρχία και μυαλό. Οι Ισπανοί έκαναν πολλές άστοχες επιλογές στην επίθεση και δεν βρήκαν απαντήσεις όταν η Ιταλία ΄άρχισε να ξεφευγει στο σκορ, πρώτη φορά με 5-2 στη 2η περίοδο.