Πρέμιερ Λιγκ: Πάτησε τη Γουλβς η Μπράιτον

Η Μπράιτον έκανε «σκόνη» της Γουλβς επικρατώντας με το εντυπωσιακό 6-0, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής στην Premier League, αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά πως είναι ίσως η πιο φορμαρισμένη ομάδα, μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι, αυτήν την περίοδο στην Αγγλία. Η ομάδα του Ντε Τσέρμπι ήταν καταιγιστική και πήρε τη σαρωτική νίκη με πρωταγωνιστές του Ουντάβ, Γκρος και Γουέλμπεκ, που πέτυχαν από δύο γκολ!

Στο μεταξύ η Νότιγχαμ υπέστη οδυνηρή ήττα στις καθυστερήσεις στο Λονδίνο και στην έδρα της Μπρέντφορντ με 2-1. Με την ήττα αυτή η ομάδα του Στιβ Κούπερ παραμένει μια ανάσα από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η Φόρεστ προηγήθηκε με τον Ντανίλο στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους και έδειχνε να κρατά την πολύτιμη νίκη. Στο 82ο λεπτό όμως ο Τόνεϊ ισοφάρισε και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντα Σίλβα έριξε στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους.

Νωρίτερα, η Κρίσταλ Πάλας νίκησε στο τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου τη Γουέστ Χαμ με 4-3 και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού, εν αντιθέσει με τα «σφυριά», που παραμένουν σε κίνδυνο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Σούτσεκ (9′), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Ρόι Χόντκσον κυριάρχησαν στο γήπεδο και πήραν τελικά τους τρεις βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστική έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ       4-3
(15′ Αγιού, 20′ Ζαχά, 30′ Σχλουπ, 66′ πεν. Εζε-9′ Σούτσεκ, 36′ Αντόνιο, 73′ Αγκέρ)

Μπρέντφορντ-Νότιγχαμ Φόρεστ    2-1
(82′ Τόνεϊ, 90’+ Ντα Σίλβα-45’+ Ντανίλο)

Μπράιτον-Γουλβς                6-0
(6′, 66′ Ουντάβ, 13′, 26′ Γκρος, 39′, 48′ Γουέλμπεκ)