Πρώτη νίκη για τον Παναιτωλικό 2-0 τον ΟΦΗ

Ο Παναιτωλικός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς ξεπέρασε στο Αγρίνιο 2-0 το εμπόδιο του αγνώριστου ΟΦΗ.

Με ένα… εκρηκτικό τελευταίο τέταρτο, οι Αγρινιώτες λύγισαν τον ΟΦΗ, πήραν το τρίποντο μετά από 16 αγωνιστικές, και ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Έχουν πλέον οκτώ βαθμούς και ανέβηκαν μία θέση, προσπερνώντας τον Πανιώνιο, ενώ οι Κρητικοί παρουσίασαν το κακό τους πρόσωπο για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Ο αγωνιστικός χώρος από την βροχή ήταν κακός και δεν μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο. Αυτό ευνόησε τον Παναιτωλικό στο πρώτο γκολ, όταν μετά την δυνατή μπαλιά του Μπαΐροβιτς η μπάλα κόλλησε στο νερό και ο Ντουάρτε το εκμεταλλεύτηκε, σκοράροντας με όμορφη λόμπα. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα με πέναλτι του Μπαΐροβιτς, κλειδώνοντας την παρθενική νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεν υπήρχε VAR στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ευτυχώς το πρόβλημα διορθώθηκε στην επανάληψη και λειτούργησε όταν χρειάστηκε, στη φάση του 84ου λεπτού και στο πέναλτι που δόθηκε στον Παναιτωλικό.

Είκοσι δύο δευτερόλεπτα χρειάστηκαν για την πρώτη φάση, με τον Φερέιρα να μπαίνει στην περιοχή αλλά να μην καταφέρνει να νικήσει τον Κνετ. Ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο Παναιτωλικός απάντησε στις φάσεις με την κεφαλιά του Μπαΐροβιτς αλλά δεν βρήκε εστία!

Η καταρρακτώδης βροχή δεν επέτρεπε στις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο, τα γεμίσματα προς την αντίπαλη περιοχή ήταν πολλά αλλά το δεύτερο μέρος ήταν σχετικά καλύτερο. Ο Παναιτωλικός ήταν πιο επιθετικός αλλά πήγε να την… πατήσει στο 65ο λεπτό, όμως, το οριζόντιο δοκάρι έσωσε την ομάδα του Μάκη Χάβου στο σουτ του Τσιλιανίδη. Αφού… σώθηκαν, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, και προειδοποίησαν στο 77’ με τον Μπαΐροβιτς να βλέπει την κεφαλιά του να σταματάει στο δεξί δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι Αγρινιώτες κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα.

Ο Μπαΐροβιτς έβγαλε δυνατή μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με την μπάλα να κολλάει στο βρεγμένο τερέν και να στρώνεται στον Ντουάρτε που είχε μπει τέσσερα λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς και αυτός να σκοράρει με ωραία λόμπα για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει αυτό που ζητούσαν και έπαιζαν κλειστά μετά το γκολ, ωστόσο σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Μπαΐροβιτς κέρδισε πέναλτι.

Στο 84′ ο Μανούχος «τσέκαρε» στο μόνιτορ του VAR το μαρκάρισμα του Νάστου στον Μπαΐροβιτς εντός περιοχής και υπέδειξε πέναλτι για τράβηγμα στον επιθετικό των Αγρινιωτών. Ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε, το εκτέλεσε και σκόραρε από την άσπρη βούλα (2-0).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Σιέστεντ, Μαρσιάλ, Ταχάρ, Λιάβας, Μιμίτο (88′ Μιμίτο), Αριγίμπι (74′ Ντουάρτε), Ντίας, Μπαΐροβιτς (87′ Ντάλσιο).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Μπράουν, Σακόρ (91′ Νοικοκυράκης), Νάστος, Στάικος, Τσιλιανίδης, Σόουζα (59′ Φιγκεϊρέντο), Μάνος (91′ Σουρνάκης).