“Καμπάνα” στον Ριμπερί για το σπρώξιμο στον διαιτητή

Θα τα πληρώσει ακριβά τα νεύρα, που έβγαλε σε βάρος του διαιτητή, ο Φρανκ Ριμπερί. Η ιταλική ομοσπονδία ποδοσφαίρου κινήθηκε γρήγορα μετά την ανάρμοστη συμπεριφορά του Γάλλου στην αναμέτρηση της Φιορεντίνα με τη Λάτσιο και του επέβαλλε αποκλεισμό τριών αγωνιστικών και πρόστιμο 20.000 ευρώ.

Η Φιορεντίνα ηττήθηκε 2-1 από την Λάτσιο και οι διαμαρτυρίες του Ριμπερί τράβηξαν μεγάλο μέρος της προσοχής. Ο Γάλλος μέσος μπήκε ως αλλαγή στο 74ο λεπτό και λίγα λεπτά μετά, αφού δέχθηκε και δεύτερο τέρμα η ομάδα του, κινήθηκε με απειλητική διάθεση προς τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Τον έσπρωξε δύο φορές, δέχθηκε την κόκκινη κάρτα πράγμα που τον εξόργισε ακόμα περισσότερο με τους συμπαίκτες του να τον συγκρατούν για να μην προκαλέσει και χειρότερες καταστάσεις.

Η ομοσπονδία ποδοσφαίρου της Ιταλίας, χαρακτήρισε την κίνηση του Ριμπερί ως «εντελώς αγενή», τονίζοντας παράλληλα πως ο μέσος «κινήθηκε απειλητικά προς τον αρμόδιο του ματς» και τον έσπρωξε.

Ο Γάλλος μετά το συμβάν έγραψε στο Twitter: «Ζητάω συγγνώμη από τους συμπαίκτες μου, τον προπονητή και τους οπαδούς μας.

Επίσης θέλω να ζητήσω συγγνώμη και προς τον βοηθό της αναμέτρησης, τον κύριο Πασέρι, επειδή μετά το τέλος του αγώνα ήμουν πολύ εκνευρισμένος και ελπίζω να καταλάβει την κατάσταση στην οποία βρισκόμουν εκείνη την στιγμή.»

Η έκρηξη του 36χρονου, προήλθε από το 2ο γκολ της Λάτσιο, όπου η ομάδα της Φλωρεντίας και εκείνος υποστηρίζουν πως η φάση έχει ξεκινήσει από φάουλ του Λουκάκου στον Σοτίλ. Βασικό παράπονο του ιταλικού συλλόγου είναι ότι ο διαιτητής αρκέστηκε στη γνώμη του VAR για την περίπτωση του γκολ αντί να δει ο ίδιος την φάση από την οθόνη που βρίσκεται εντός τους σταδίου.