Σίφουνας η Αϊντχόφεν πέρασε 4-0 από την έδρα της Βάαλβαϊκ

Ο Βέλλιος χρυσή αλλαγή μπήκε στο 91΄ και πέτυχε χρυσό γκολ για την Τσβόλε

Η Αϊντχόφεν του Πίτερ Μπος ήταν καταιγιστική και νίκησε με 4-0 την ουραγό του ολλανδικού πρωταθλήματος Βάαλβαϊκ για την 4η αγωνιστική, διατηρώντας τη θέση της στην κορυφή με εννέα βαθμούς, ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Η διαφορά επιπέδου των δυο ομάδων ήταν τεράστια και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά και λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ ωραίο διαγώνιο σουτ του Βέερμαν.

Στο δεύτερο μέρος η Αϊντχόφεν συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς και στο 53′ ο Ντε Γιόγνκ πάσαρε στον Λανγκ κι εκείνος σε κενή εστία σκόραρε το 2-0. Στο 64′ ο πρώην επιθετικός της Μπαρτσελόνα χρίστηκε σκόρερ για το 3-0, ενώ ο Τίλμαν στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την εύκολη νίκη της Αϊντχόφεν.

H Χέρακλες επικράτησε με 3-1 της Εξέλσιορ, η Γκόου Αχέντ Ιγκλς πήρε δύσκολη νίκη με 3-2 επί της Χέρενφερν, ενώ η Τσβόλε με «ήρωα» τον Απόστολο Βέλλιο έφυγε με τεράστιο «διπλό» από την έδρα της Άλμιερ Σίτι. Ο Έλληνας φορ μπήκε ως αλλαγή στο 90+1′ της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Άλμερε και τελικά αναδείχθηκε σε πρωταγωνιστής. Και αυτό γιατί ο Βέλλιος κατάφερε να σκοράρει πέντε λεπτά αργότερα.

Συγκεκριμένα, στο 90+6′ ο Βελάνας έβγαλε σέντρα και ο 31χρονος επιθετικός με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 και «υπέγραψε» το δεύτερο τρίποντο της ομάδας του σε τέσσερις αγωνιστικές.