Σκόνταψε ξανά η Μίλαν 1-1 με την Ουντινέζε

Η Ουντινέζε του Ιγκόρ Τούντορ έκανε την ζημιά στη Μίλαν στο κατάμεστο «Σαν Σίρο» (1-1).

Η κακή μέρα φάνηκε από νωρίς για τους Μιλανέζους. Στο πρώτο δεκάλεπτο, σε μία εύκολη, ανύποπτη φάση, ο Τζίτζιο Ντοναρούμα παραχώρησε ένα κόρνερ, όμως ένιωσε ένα τράβηγμα που τον ακολούθησε σε αναγκαστική αλλαγή. Πριν καν βγει το ημίχρονο (41’) ο Λούκας Πακετά στραβοπάτησε σε μία φάση στην μεσαία γραμμή και έγινε κι αυτός αναγκαστική αλλαγή.

Και μπορεί η Μίλαν κόντρα σε όλα αυτά να πήρε προβάδισμα επί της Ουντινέζε με το 20ό φετινό γκολ του Πιόντεκ, μετά από έξοχη ενέργεια του Κουτρόνε, όμως το φινάλε δεν ήταν καλό.

Στην επανάληψη οι «ροσονέρι» εξαφανίστηκαν από το γήπεδο και το πλήρωσαν ακριβά. Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ είχε τις προειδοποιητικές βολές της και ισοφάρισε σε 1-1 με υπέροχο πλασέ του Λαζάνια (60’) μετά από ασίστ του Πουσέτο. Κι αν μάλιστα μία ομάδα άξιζε την νίκη, αυτή ήταν οι «φριουλάνι, που όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά έψαχναν με αξιώσεις σε κάθε κόντρα το 1-2, με τον Ντε Πάουλο να χάνει τετ-α-τετ στις καθυστερήσεις.

Κάπως έτσι η Μίλαν έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, κάτι που σημαίνει ότι η Λάτσιο που βρίσκεται στο -4 με δύο παιχνίδια λιγότερα μπορεί να την προσπεράσει στην 4η θέση και την μάχη για ένα εισιτήριο Champions League.