Σταμάτησε στα τέσσερα η Νιούκαστλ κόντρα στην Παρί

Στο 0-0 έμειναν Ντόρτμουντ και Μίλαν

Η Νιούκαστλ του Έντι Χάου διέλυσε με 4-1 την Παρί Σεν Ζερμέν στο ασφυκτικά γεμάτο και… καυτό «St James Park», και πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα, στο «Signal Iduna Park» η Ντόρτμουντ και η Μίλαν «κόλλησαν» στο 0-0 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τον πρώτο τους στη φετινή σεζόν και οι φιλοξενούμενοι τον δεύτερο.

Η 2η αγωνιστική

Νιούκαστλ-Παρί 4-1

(17’ Αλμιρόν, 39’ Μπερν, 50’ Λόνγκσταφ, 90’+1’ Σερ – 56’ Ερναντέζ)

Ντόρτμουντ-Μίλαν 0-0

Η επόμενη (3η) αγωνιστική (25/10):

Παρί Σεν Ζερμέν-Μίλαν (22:00)

Νιούκαστλ-Ντόρτμουντ (22:00)

Νιούκαστλ-Παρί Σεν Ζερμέν 4-1

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά στο «St James Park», αφού οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, δείχνοντας από την… πρώτη κιόλας μονομαχία πως για να χάσουν θα πρέπει να «ματώσουν». Κάπως έτσι το 1-0 ήρθε σχετικά φυσιολογικά, με τον Αλμιρόν να παίρνει το ριμπάουντ από επέμβαση του Ντοναρούμα για να σκοράρει στο 17’. Και σε μια τρομερά περίεργη φάση διαρκείας, που εξετάστηκε 4-5 λεπτά στο VAR, ο προωθημένος Μπερν έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους και έβαλε… φωτιά στις κερκίδες.

Η Νιούκαστλ μπήκε με τα… μπούνια και στο δεύτερο μέρος κάνοντας το 3-0 στο 50ο λεπτό με τον Λόντγκσταφ, με τον Ερναντέζ έξι λεπτά αργότερα να μειώνει για την Παρί. Παρόλα αυτά, οι Παριζιάνοι έδειχναν ανήμποροι να βρουν και δεύτερο γκολ για να αγχώσουν τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να φάνε και τέταρτο στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων και τον Σερ να διαμορφώνει το τελικό 4-1, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ντόρτμουντ και η Μίλαν κόλλησαν στο 0-0 και πήραν από έναν βαθμό. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν σε όλη τη διάρκειά του, αλλά το γκολ δεν ήρθε ούτε με… αίτηση κυρίως λόγω της αστοχίας των ποδοσφαιριστών.

Με τις δύο ομάδες να έχουν από μια τεράστια φάση, αλλά ούτε ο Ζιρού από πλευράς Μίλαν, ούτε ο Σλότερμπεκ από αυτή της Ντόρτμουντ κατάφεραν να κουνήσουν πλεκτό στο πρώτο μέρος, το οποίο ήταν απολύτως ισορροπημένο.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί η Ντόρτμουντ να είχε την κατοχή, αλλά ήταν φλύαρη και σπαταλούσε τη μία φάση μετά την άλλη. Με τη Μίλαν να είναι πιο πειστική, αλλά όχι και αποτελεσματική αφού οι κλασικές της στιγμές δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, με Πούλισικ, Ερναντέζ και Ράιντερς να μην βρίσκουν καν εστία και το 0-0 να μένει ως το φινάλε.