Η Μπαρτσελόνα 1-0 την Πόρτο στο Ντραγκάο

Ο Φεράν Τόρες πέτυχε το χρυσό γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 1-0 της Πόρτο στο «Ντραγκάο» κι έκανε το 2/2 στον όμιλό της.

Ο Φεράν Τόρες το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού, με τους «μπλαουγκράνα» να ανησυχούν για την κατάσταση του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στο πρώτο ημίχρονο και ήταν με δεμένο πόδι και πάγο στον πάγκο.

Είδε γκολ και πέναλτι να της ακυρώνονται μετά από εξέταση του VAR η Πόρτο, η οποία το πάλεψε πάρα πολύ, αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική επιλογή για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Με 10 η Μπαρτσελόνα στις καθυστερήσεις, αφού ο Γκάβι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

H 2η αγωνιστική:

Αντβέρπ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-3

(3′ Μούγια, 33′ Μπαλικισά – 48′, 76′ Σίκαν, 71′ Ρακίτσκι)

Πόρτο-Μπαρτσελόνα: 0-1

Στο πρώτο ημίχρονο η Πόρτο είχε τον έλεγχο του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να προσπαθεί να βρει τα πατήματά της. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα και είχαν κάνει κατάληψη στα καρέ των «μπλαουγκράνα» οι οποίοι όμως είχαν για ακόμη μια φορά τον Τερ Στέγκεν σε πάρα πολύ καλή μέρα.

Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή όμως που άνοιξε το σκορ, όταν ο Φεράν Τόρες έφυγε ταχύτατα στην κόντρα και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του, με τον Ισπανό να την στέλνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Η Πόρτο μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας κάποιες ευκαιρίες να ισοφαρίσει, ωστόσο δεν τις εκμεταλλεύτηκε σωστά, με τον Κουντέ κιόλας σε μια μεγάλη φάση των γηπεδούχων, να κάνει ένα καθοριστικό τάκλιν, αφού έκοψε τον Πεπέ που βρισκόταν σε θέση τετ-α-τετ και ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Στην συνέχεια ο Ταρεμί σκόραρε αλλά δεν μέτρησε για οφσάιντ, αλλά επίσης ο Τέιλορ πήρε πίσω πέναλτι, αφού τσέκαρε τη φάση ξανά και είδε ότι είχε προηγηθεί χέρι του Γκαλένο.

Το 1-0 υπέρ της Μπαρτσελόνα παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και συνεχίζει στην πρώτη θέση κάνοντας το 2/2!