Στο Μόναχο η πρόκριση

Οι «κόκκινοι διάβολοι» φόρεσαν τα… καλά τους, έπαιξαν στα ίσια με τους Πρωταθλητές Ευρώπης και το τελικό 1-1 στο «Ολντ Τράφορντ» αφήνει… ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει Μονάχου

Ένα από τα καλύτερα φετινά της παιχνίδια από πλευράς σοβαρότητας έκανε το βράδυ της Τρίτης η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την κατάλληλη στιγμή. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες έβαλε τα… ευρωπαϊκά της και κοίταξε στα μάτια την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μπάγερν Μονάχου, απέναντι στην οποία προηγήθηκε αλλά τελικά παραχώρησε ισοπαλία 1-1!

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε πολύ καλό βράδυ αμυντικά και οργανωτικά, κατάφεραν να… εγκλωβίσουν την «μηχανή» παραγωγής τερμάτων του Πεπ Γκουαρδιόλα και μάλιστα προηγήθηκαν στο σκορ. Έπειτα από ένα εξαιρετικό -αμυντικά- πρώτο ημίχρονο, η Γιουνάιτεντ κέρδισε κόρνερ στο 58’ ο Ρούνεϊ εκτέλεσε και ο Βίντιτς έπιασε την κεφαλιά, «ανοίγοντας» το σκορ στο «Ολντ Τράφορντ»!

Όπως ήταν λογικό η Μπάγερν δεν «πάγωσε» αλλά ξύπνησε για τα καλά και πίεσε ασφυκτικά, καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσει στο 67’ με τον Σβαϊνστάιγκερ. Ο σκόρερ των Βαυαρών είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90’ για φάουλ στον Ρούνεϊ και αποβλήθηκε, έτσι θα χάσει τον επαναληπτικό του Μονάχου, όπως και ο Χάβι Μαρτίνεθ που είδε κίτρινη για φάουλ επίσης στον Ρούνεϊ και συμπλήρωσε κάρτες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γουέλμπεκ είχε χάσει τεράστια ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ, αφού βρέθηκε μόνος με τον Νόιερ αλλά προτίμησε να «κρεμάσει» τον Γερμανό τερματοφύλακα, με τον τελευταίο να αποκρούει με εντυπωσιακή άνεση.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Τζόουνς, Φέρντιναντ, Βίντιτς, Μπάτνερ (74’ Γιάνγκ), Γκιγκς (46’ Καγκάβα), Κάρικ, Φελαϊνί, Βαλένσια, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (85’ Ερνάντες)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Λαμ, Αλάμπα, Ριμπερί, Χάβι Μαρτίνες, Ρόμπεν, Σβαϊνστάιγκερ, Κρόος (74’ Γκέτσε), Μίλερ (64’ Μάντζουκιτς).