Το μυστικό των επιτυχιών της Λίβερπουλ

Το μυστικό των επιτυχιών της Λίβερπουλ είναι η άμυνα από… γρανίτη που έχει δημιουργήσει με την έλευση του Βέρτζιλ Φαν Ντάικ πριν από ένα χρόνο.

Ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικός έχει «δέσει» την άμυνα της Λίβερπουλ, κάτι που αποτελεί αναμφισβήτητα ένα δυνατό «χαρτί» να παραμείνει στην πρώτη θέση μέχρι το τέλος και να πανηγυρίσει τον πολυπόθητο τίτλο.

Ο Φαν Ντάικ πριν από ακριβώς ένα χρόνο υπέγραψε στη Λίβερπουλ και από τότε η αμυντική φιλοσοφία των «Κόκκινων» βελτιώθηκε με εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Τέτοια χρονική περίοδο πέρυσι η Λίβερπουλ είχε σκοράρει 41 γκολ και είχε δεχθεί 23. Τη φετινή σεζόν, στο ίδιο χρονικό διάστημα, με τον Φαν Ντάικ στο κέντρο της άμυνας η Λίβερπουλ έχει παθητικό μόλις επτά τερμάτων, ενώ συνολικά μετράει ένα 43-7 στην Premier League.

Με τον Φαν Ντάικ, την ίδια χρονική περίοδο η Λίβερπουλ έχει δεχθεί 16 τέρματα λιγότερα στο πρωτάθλημα, κάτι που αποτελεί και «κλειδί» για τη διαφορά των έξι βαθμών που έχει πάρει στην κορυφή.