Τυπική διαδικασία η πρόκριση για τη Σίτι 0-0 με τη Σπόρτινγκ

Το εμφατικό 5-0 της Μάντσεστερ Σίτι στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας δεν άφηνε ελπίδες στους Πορτογάλους για πρόκριση. Έτσι το σημερινό 0-0 της ρεβάνς έστειλε τους πρωταθλητές Αγγλίας στα προημιτελικά του Champions League.

Κυρίαρχη από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Μάντσεστερ Σίτι, με τους παίκτες της να έχουν διαρκώς την μπάλα στην κατοχή τους και να ψάχνουν τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την πολυπρόσωπη άμυνα της Σπόρτινγκ.

Στο 7’ ο Νέτο πιέστηκε από τον Φόντεν και έκανε το λάθος, χάνοντας την μπάλα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της ομάδας του, αλλά μεσοεπιθετικός της Σίτι δεν κατάφερε να βρει με πάσα τον Ζεσούς, ο οποίος βρισκόταν σε «θέση βολής».

Στο 23’ ο Φερναντίνιο βρήκε με υπέροχη σαραντάρα μπαλιά τον Μπερνάρντο Σίλβα, αλλά η άμυνα της Σπόρτινγκ απομάκρυνε ξανά τον κίνδυνο. Στο 38’ ήρθε η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου για τη Σίτι, με τον Στέρλινγκ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Αντάν και τον τερματοφύλακα των Πορτογάλων να αποκρούει.

Ίδια η εικόνα του παιχνιδιού και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τη Σίτι μάλιστα να ανοίγει το σκορ στο 47’, όταν ο Μαχρέζ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και πάσαρε στον Ζεσούς, με τον Βραζιλιάνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του VAR.

Στο 57΄οι Πορτογάλοι έκαναν την πρώτη τους τελική στο ματς, με τον Έντερσον να μπλοκάρει εύκολα μακρινό σουτ του Παουλίνιο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης μπήκε ξανά με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά πλάσαρε αδύναμα πάνω στον Βραζιλιάνο γκολκίπερ.

Στη συνέχεια η Σπόρτιγνκ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο του «Έτιχαντ» και πάταγε πιο συχνά στην περιοχή της Σίτι, ενώ ο Γκουαρντιόλα άλλαξε τερματοφύλακα στο 73’, βάζοντας τον 36χρονο Κάρσον αντί του Έντερσον. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, ο Κάρσον έκανε σωτήρια επέμβαση, όταν βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ με τον Παουλίνιο.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον (73’ Κάρσον) – Ράιλι, Στόουνς, Λαπόρτ (84’ Εμπετέ), Ζιντσένκο – Γκιντογκάν, Φερναντίνιο, Μπερνάρντο Σίλβα (46’ Μαχρέζ) – Φόντεν (46’ ΜακΑτί), Ζεσούς, Στέρλινγκ

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρουμπέν Αμορίμ): Αντάν – Ινάσιο, Κοάτες, Νέτο (89′ Φεντάλ) – Πόρο (78’ Εσγκάιο), Ουγκάρτε, Ταμπατά, Ρέις – Σαράμπια (58’ Έντουαρντς), Σλιμάνι (89′ Ριμπέιρο), Παουλίνιο (78’ Νούνο Σάντος)