Για ένα ημίχρονο… ήταν οι Βέλγοι, η Ελλάδα στους «8»

Ένα ημίχρονο καλό ήταν αρκετό για την εθνική ομάδα μπάσκετ, η οποία επικράτησε με 75-54 του Βελγίου και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket 2015.

Με… όπλο την άμυνα και σωστό παιχνίδι στην επίθεση πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε νοκ άουτ αγώνα διοργάνωσης μετά από έξι χρόνια και τον προημιτελικό του 2009 απέναντι στους Τούρκους.

Η Ελλάδα είχε πλάνο στο παιχνίδι της και παρά το γεγονός ότι αυτό δεν απέδωσε από το πρώτο μέρος, το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη επέμεινε και δικαιώθηκε, καθώς η άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε εκτός ρυθμού τους αντιπάλους και σε συνδυασμό με την ευστοχία και τις σωστές επιλογές στην επίθεση η διαφορά άρχισε να ανοίγει…

Πλέον η Εθνική θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι Ισπανία – Πολωνία με τον προημιτελικό να διεξάγεται την προσεχή Τρίτη (15/9).