Αγκαλιά με τον τίτλο ο ΑΠΟΕΛ με απίστευτη ανατροπή

Προβάδισμα για την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου πήρε ο ΑΠΟΕΛ, που νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος και πέρασε στην κορυφή με 80 βαθμούς, αφήνοντας στους 79 την ομάδα της Λεμεσού, δύο στροφές πριν το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το ΓΣΠ μόλις στο 10’, καθώς με δυνατό σουτ του Μάγκλιτσα άνοιξαν το σκορ. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς στο 21’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ντε Καμάργκο, που βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Βάλε, κάνοντας το 1-1. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε ψυχολογία μετά το γκολ και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα με τους Ντελατόρε (30’) και Ντε Καμάργκο (34’). Στην επανάληψη, οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν την πίεση και στο 62’ έφτασαν στην ολική ανατροπή και πάλι με τον Ντε Καμάργκο, που έκανε το 2-1. Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες, δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο σκόρερ των δύο τερμάτων των νικητών.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας, που δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε εύκολα με 2-0 της Ομόνοιας. Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν την καθολική υπεροχή και το 1-0 ήταν μικρό με βάση την εικόνα των δύο ομάδων. Αυτό διαμορφώθηκε στο 24’, όταν μετά από ανατροπή του Τρισκόφσκι από τον Σοάρες, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Φλοριάν. Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε το μεγάλο βήμα για τη νίκη στο 66’ με τον Ακοράν, που πλάσαρε εύστοχα, μετά από παράλληλη σέντρα του Αντωνιάδη. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τον Ντάρμπισιρ (70’ και 72’) για να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Αυτό δεν έγινε και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 2-0.

Στο τελευταίο ματς, που επίσης δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο, η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε του υποβιβασμένου Ολυμπιακού Λευκωσίας. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Καρλάο στο 46’, ενώ στο 64’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τιάγκο. Ο Κουσουλός με πέναλτι στο 80’ έκανε το 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 83’, επίσης με πέναλτι του Τόρες, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.