Ανάσα ο Βόλος 1-0 τον Πανσερραϊκό με πέναλτι του Μωραϊτη

Πρόβλημα στην κάμερα του VAR και δεκάλεπτη διακοπή στο ματς

Με πέναλτι του Μωραΐτη ο Βόλος ΝΠΣ νίκησε 1-0 τον Πανσερραϊκό σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Το πρώτο ημίχρονο στο Πανθεσσαλικό ήταν φτωχό με κακό ρυθμό και δίχως φάσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως ξεχωρίζει μόλις αυτή στο 8′ για τον Βόλο καθώς ο Ντέλετιτς έπιασε ωραίο σουτ από το ύψος του πέναλτι με τον Χοβάν να το εξουδετερώνει εύκολα. Αντίστοιχα ο Πανσερραϊκός απείλησε στο 36′ με το σουτ του Πηλέα να καταλήγει στον Κόστιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βόλος φώναξε για πέναλτι όταν μετά από σουτ του Τσοκάνη η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Ουεντραόγκο με τον ρέφερι Βάτσιο να συμβουλεύεται το VAR και να δίνει την παράβαση, με τον Μωραΐτη στο 54′ να νικά τον Χόβαν κάνοντας το 1-0. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Αγρινιώτη στράικερ στη Super League.

Τα «λιοντάρια» ανέβασαν στροφές και αύξησαν την πίεσή τους απειλώντας στο 65′ με το γύρισμα του Άλεξιτς να μένει ανεκμετάλλευτο με τον Βόλο ν’ απαντά στο 68′ όταν ο Άλχο έβγαλε σέντρα σουτ όμως ο Χόβαν μπλόκαρε σταθερά. Τέλος στο 70′ ο Μασαρίποφ εξαπέλυσε σουτ όμως ο Κόστιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

Σημειώνεται πως υπήρξε περίπου δεκάλεπτη διακοπή εξαιτίας προβλήματος στην κάμερα του VAR στο 73′ και μετά τη συνέχεια του παιχνιδιού προχώρησαν σε αλλαγές χωρίς ωστόσο να υπάρξει κάτι αξιοσημείωτο μέχρι το φινάλε και παρά τα 13 λεπτά καθυστερήσεων με την ομάδα της Μαγνησίας να παίρνει ένα σπουδαίο τρίποντο έπειτα από έναν μήνα.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Βόλος ανέβηκε στην 11η θέση με 10 βαθμούς ενώ ο Πανσερραϊκός παραμένει στην 9η με 13 πόντους.

Την επόμενη, -13η- αγωνιστική, ο Βόλος θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου και ώρα 15:00 στο Πανθεσσαλικό στάδιο ενώ αντίθετα ο Πανσερραϊκός θα φιλοξενηθεί από τον Αστέρα Τρίπολης, το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου και ώρα 20:00 στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Βόλος (Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Μπαριέντος (Γκλάβτσιτς 20′), Κόμπα (Τρουϊγιέ (90+3′), Κίτσος (Μαχαίρας 46′, Μύγας 62′), Ντέλετιτς (Ασλανίδης 90+2′), Μωραΐτης.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χοβάν, Δεληγιαννίδης (Ντάνκερλουϊ 90+5′), Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρομ, Πηλέας, Ουεντραόγκο, Στάικος (Μπαΐροβιτς 90+5′), Μορέιρα (Σοφιανός 59′), Τομάς (Χατζηστραβός 59′), Άλεξιτς, Μασαρίποφ.