Άνετη πρόκριση η Ξάνθη 3-0 τον Απόλλωνα Λάρισας

Άνετη πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας με ανατροπή πέτυχε η Ξάνθη χάρη στο 3-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας.

Οι Ακρίτες, που είχαν ηττηθεί με 2-1 στο πρώτο ματς, μπήκαν δυναμικά από το ξεκίνημα και προηγήθηκαν μόλις στο 2′ με τον Μπαριέντος.

Ο ίδιος παίκτης στο 38′ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Γκέκας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Ντε Αμορίμ εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μπαριέντος και με πλασέ τελείωσε τη φάση για το 2-0.

Η Ξάνθη, που είχε τα ηνία του ματς, τελείωσε ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Στο 49′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Εντουάρντο, ο Μπαριέντος έπιασε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Στάρτζεον, ο οποίος μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα για το 3-0.

Στις καθυστερήσεις ο Τζουρίτσκοβιτς είχε την ευκαιρία και για ένα τέταρτο γκολ, αλλά ο Γκέκας έπεσε στη γωνία και μπλόκαρε την προσπάθεια του Σέρβου μέσου.

Ξάνθη (Κόλτσης): Μπέντο, Λισγάρας, Μαλεζάς, Καμαρά, Σόσα, Κοβάσεβιτς (77′ Θυμιάνης), Μουλέν (79′ Ντε Λούκας), Εντουάρντο (65′ Τζουρίτσκοβιτς), Μπαριέντος, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον

Απόλλων Λάρισας (Μπελά): Γκέκας, Κουρτεσιώτης, Κούλμπας, Καρρίκι, Σκούπρας, Μπρέμπος (70′ Νύκταρης), Τασιούλης (46′ Σιφναίος), Χατζής, Ναζίμ, Λίταινας, Μπαστακός (63′ Γκουντρουμπής)