Ανώμαλη προσγείωση για τον ΟΦΗ που έχασε 4-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Ανώμαλη προσγείωση για τον ΟΦΗ που έχασε 4-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο τελευταίο φιλικό τεστ επί ολλανδικού εδάφους.

Η «γεμάτη» εμφάνιση του ΟΦΗ στο φιλικό με την Φίτεσε που συνοδεύτηκε κι από νίκη (2-1) δεν είχε και συνέχεια.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια με χτυπητές αδυναμίες στα μετόπισθεν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου δέχτηκε τρία γκολ, ηττήθηκε 4-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς που έκανε την πρόβα τζενεράλε πριν από την έναρξη της Eredivisie.

Στο ξεκίνημα ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν σουτ του Ντιουσέ από πλεονεκτική θέση απέκρουσε ο Ντε Λάνγκε.

Σταδιακά η ολλανδική ομάδα απέκτησε την εδαφική υπεροχή, κυκλοφόρησε αποτελεσματικά την μπάλα και άρχισε να απειλεί και να «τρυπά» την άμυνα των Κρητικών.

Στο 12΄μετά από λάθος του Ουές, ο Στόκερς έδωσε το προβάδισμα (1-0) στην Γκόουχ Αχέντ Ιγκλς που τρία λεπτά αργότερα (15΄) ζευγάρωσε τα τέρματά της (2-0) με σκόρερ τον Λίντμπεργκ.

Τα αμυντικά κενά του ΟΦΗ δεν είχαν τελειωμό και στο 32΄οι Ολλανδοί πέτυχαν και τρίτο γκολ με δράστη τον Φοντάν.

Ο «χορός» των γκολ για την Γκόου Αχέντ Ιγκλς συνεχίστηκε με τον Κάιπερς στο 50΄(4-0).

Δύο καλά σουτ του Νέιρα (62΄ – 63΄) πέρασαν λίγο άουτ ενώ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Πασαλίδη (66΄) με τους παίκτες του Νιόπλια να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο – μετά το 60΄- και να απειλούν την εστία της ολλανδικής ομάδας.

Ο Νέιρα άλλαξε την εικόνα του ΟΦΗ μετά την είσοδό του στο ματς και σκόραρε στο 70΄ (4-1)μετά από αποτελεσματική πίεση ψηλά των Κρητικών που έβγαλε σε θέση βολής τον Αργεντινό μέσο.

ΟΦΗΕπασί, Μαρινάκης, Ουές (66΄Πόμπι), Γιαννούλης, Διαμαντής (46΄Πασαλίδης), Στάικος (46΄Μεγιάδο), Ντιουσέ (46΄Νέιρα), Τοράλ, Μπουζούκης (66΄Αποστολάκης), Τσιλιανίδης, Φαν Ντάινεν (46΄Καμάου).