Έμεινε στα πανηγύρια η Άρσεναλ και σκόνταψε 1-1 στη Μπράιτον

Η Άρσεναλ είχε μείνει στους… πανηγυρισμούς της Πέμπτης και τη μεγάλη νίκη στον πρώτο ημιτελικό του Europa League κόντρα στη Βαλένθια (3-1). Σήμερα η ομάδα του Ουνάι Έμερι έμεινε στην ισοπαλία εντός έδρας (1-1) με την Μπράιτον.

Παρότι πήρε προβάδισμα στο 9ο μόλις λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ομπαμεγιάνγκ, ένα λάθος στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στην αδιάφορη βαθμολογικά Μπράιτον (η οποία σώθηκε μετά την ήττα της Κάρντιφ από την Πάλας) να ισοφαρίσει σε 1-1 επίσης από την άσπρη βούλα με τον Μάρεϊ στο 61ο λεπτό.

Έτσι η Άρσεναλ έμεινε στους 67 βαθμούς και με μία αγωνιστική να απομένει η τετράδα αποτελεί μακρινό… όνειρο. Πλέον η ομάδα του Έμερι θα επιδιώξει την έξοδο στο επόμενο Champions League μέσω κατάκτησης του Europa League.