EURO 2020: Στο σπίτι η Γαλλία, στους «8» η Ελβετία

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι (3-3)  η Ελβετία κέρδισε στην διαδικασία των πέναλτι την Γαλλία (8-7) και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του EURO 2020.

Η Ελβετία έκανε το… μπαμ του αιώνα.

Προηγήθηκε νωρίς (15΄) με τον Σεφέροβιτς και θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το παιχνίδι (55΄) όταν ο Ούγκο Γιορίς, έπιασε το πέναλτι του Ροντρίγκες .

Ο Ντεσάν άλλαξε το σύστημα και η Γαλλία πήρε μπροστά…

Ο Μπενζεμά με υπέροχο πάρσιμο της μπάλας και πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε στο 57′. Και ο ίδιος έφερε τη Γαλλία μπροστά στο σκορ με 2-1 στο 59′.

Όλα έδειχναν ότι η σεμνή τελετή είχε σχολάσει όταν  Πογκμπά από τα 25 μέτρα, που έστειλε την μπάλα συστημένη στο παραθυράκι της εστίας, σημειώνοντας το 3-1 στο 75′ , αλλά η Ελβετία μεταμορφώθηκε και μετέτρεψε το εις βάρος της 3-1 σε 3-3.

Ο Σεφέροβιτς στο 81′ με κεφαλιά πετύχαινε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 3-2 και ο Γκαβράνοβιτς, που είχε έρθει από τον πάγκο, ισοφάρισε σε 3-3 στο 90′, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Καταφέρνοντας να γυρίσει από το 3-1 του 80′, η ομάδα του Πέτκοβιτς έστειλε το ματς στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι.

Οι Ελβετοί δεν έχασαν ούτε πέναλτι, είχαν πέντε στα πέντε, ο Εμπαπέ ήταν ο μοιραίος χάνοντας το πέμπτο της Γαλλίας και με το 5-4 κατάφερε να γράψει ιστορία και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά, στέλνοντας τους Γάλλους πίσω στο σπίτι πιο νωρίς απ’ ότι θα φαντάζονταν και οι… εχθροί τους.