«Φωτιά» από Λεβαδειακό σε Αστέρα και «μάχη» 5ης θέσης

«Φωτιά» έβαλε ο Λεβαδειακός στον Αστέρα Τρίπολης και την «μάχη» της 5ης θέσης. Οι Βοιωτοί, για την 27η αγωνιστική στη Super League, νίκησαν τους Αρκάδες με 1-0 και τους πλησίασαν στους 2 βαθμούς. Οι Τριπολιτσιώτες μπήκαν στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς πολύ δυνατά. Στο πρώτο 45λεπτο κυριάρχησαν και περιόρισαν τους γηπεδούχους σε ρόλο… κομπάρσου. Ήταν τόσο κακή η εικόνα του Λεβαδειακού, που ανάγκασε τον Ζοζέ Ανιγκό να πει πως η ομάδα του έκανε ίσως το χειρότερο παιχνίδι της, από τότε που ανέλαβε προπονητής. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, τουλάχιστον, να «ανοίξουν» το σκορ. Όμως δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, ούτε μια φορά.

Αυτή την αστοχία, σε συνδυασμό με την καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο, «πλήρωσαν ακριβά». Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν αισθητά βελτιωμένοι αλλά και εύστοχοι. Στην πρώτη, ουσιαστικά, ευκαιρία που βρήκαν πανηγύρισαν γκολ. Με τον Σαβαντόκο (66′). Θα μπορούσαν μάλιστα να «καθαρίσουν» το τρίποντο, πριν από το σφύριγμα της λήξης. Δεν το κατάφεραν αλλά τελικά υλοποίησαν το στόχο τους περισσότερο εύκολα απ’ όσο μάλλον περίμεναν. Αφού, οι Αρκάδες, στην επανάληψη, ήταν ωσεί παρόντες στο γήπεδο. Μετά τη λήξη του αγώνα αποβλήθηκε, με απευθείας κόκκινη, ο Πασαλίδης.

Ο Αστέρας Τρίπολης παραμένει πέμπτος με 36 βαθμούς και μοιράζεται τη θέση με την Ξάνθη, η οποία αύριο (15/4) υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα. Είσοδο στην πεντάδα που οδηγεί σε ευρωπαϊκό εισιτήριο, βάσιμα πλέον, διεκδικεί και ο Λεβαδειακός που βρίσκεται έβδομος με 34 πόντους. Αλλά και οι Πανιώνιος (όγδοος με 34 βαθμούς) -που αντιμετωπίζει αυτή την ώρα στην Τούμπα τον ΠΑΟΚΠαναιτωλικός (ένατος με 32).