H ΑΕΛ 3-0 εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πόντου πλησιάζει τον Πανσερραϊκό

Η ΑΕΛ επικράτησε 3-0 στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου και μείωσε τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό στον Βόρειο Όμιλο, ενώ η Νίκη Βόλου συνεχίζει το σερί της και ακολουθεί.

Στο Νότιο Όμιλο, η Κηφισιά διέλυσε 6-0 την Επισκοπή και παραμένει στην κορυφή, με Απόλλωνα Σμύρνης (0-3 την Προοδευτική) και Παναχαϊκή (0-2 τον Ηρόδοτο) να την καταδιώκουν.

Η ΑΕΛ επικράτησε με το εμφατικό 3-0 του Απόλλωνα Πόντου και ανέβηκε στη 2η θέση του βορείου ομίλου και στο -6 από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό. Ο Παπαγεωργίου στο 49ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Μαυριά στο 78’ να κάνει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και ένα λεπτό αργότερα ο Νούνιες έγραψε το τελικό 3-0.

Η Νίκη Βόλου λύγισε με 1-0 τον Ηρακλή και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Ολαϊθόλα στο 28’ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η ομάδα του Ελευθερόπουλου στο 83’ έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Μιράντα αποβλήθηκε, ωστόσο ούτε τότε ο Ηρακλής κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα και γνώρισε την ήττα για την 13η αγωνιστική. Η ομάδα του Τσιώλη παρέμεινε στην 6η θέση και έχασε την ευκαιρία να ανέβει βαθμολογικά ακόμη περισσότερο.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε 1-0 της Βέροιας και ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Αθανασιάδης στο 23ο λεπτό.

Απόλλων Λάρισας και Αλμωπός Αριδαίας «κόλλησαν» στο 0-0 με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στην ζώνη του υποβιβασμού και να μην μπορούν να… σηκώσουν κεφάλι. Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το ματς του Διαγόρα με τον Μακεδονικό, με τους γηπεδούχους να παίζουν με 10 παίκτες από το 81’ και μετά αφού ο Μανιώτης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο Νότιο Όμιλο, η πρωτοπόρος Κηφισιά διέλυσε με 6-0 την Επισκοπή και παρέμεινε στην κορυφή. Ο Μπαρμπόσα άνοιξε το σκορ στο 12’, με τον Παυλάκη δύο λεπτά αργότερα να γράφει το 2-0. Ο Τετέι στο 29’ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του, με τον Ταλάλ στο 52’ να… ξεχειλώνει το σκορ. O Γκίνη στο 87’ έγραψε το 5-0, με τον Καλλέργη στο 2ο λεπτό τω καθυστερήσεων να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Εύκολο πέρασμα του Απόλλωνα Σμύρνης από την έδρα της Προοδευτικής με 3-0, με την Ελαφρά Ταξιαρχία να καθαρίζει το ματς από ημίχρονο χάρη στα τέρματα των Μωραΐτη (9’), Κουάρδα (36’) και Φατιόν (42’). «Διπλό» και για την Παναχαϊκή στην Κρήτη, επικρατώντας 2-0 του Ηροδότου. Ο Λινάρδος στο 36’ άνοιξε το σκορ, με τον Αλεξόπουλο στο 84’ να γράφει το τελικό σκορ.

Νέα απώλεια για την Καλαμάτα που έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με τον ΟΦ Ιεράπετρας. Ο Πασάς είχε δοκάρι στο 14’ για τους φιλοξενούμενους, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ταΐρης έπιασε πέναλτι του Καζάου με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα. Στο 36’ οι Κρητικοί είχαν δοκάρι με τον Κατάλντι, ενώ η Καλαμάτα απάντησε στα… δοκάρια στο 77’ με τον Λιποράσε με το 0-0 να μένει ως το τέλος.