Η Ισπανία φέρνει… τρόμο 7-0 την Κόστα Ρίκα

Πολλά έχουν δει τα μάτια μου μ’ αυτή(η Ισπανία) μου φέρνει τρόμο. Καταιγιστική η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, ξέσπασε 7-0 στην Κόστα Ρίκα κι έστειλε μηνύματα προς κάθε κατεύθυνση.

Απίστευτη αποτελεσματικότητα από τη «φούρια ρόχα» που είχε επτά γκολ σε επτά τελικές στην εστία, ενώ οι Κοσταρικανοί τελείωσαν το ματς χωρίς τελική! Κάτι που έχουν καταφέρει μόνο οι ίδιοι εκ νέου στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1990.

Η συγκεκριμένη ομάδα δεν έχει ακόμα τους σημαντικούς παίκτες της στην πιο ώριμη ποδοσφαιρική τους ηλικία, όμως τα ατίθασα νιάτα τους παρουσίασαν σπάνιες αρετές και μπορούν να φθάσουν πολύ ψηλά.

Απέναντι σε μία τακτική… παλαιολιθικής εποχής (5-4-1), οι Ισπανοί έστησαν ένα μικρό πάρτι, πηγαίνοντας το παιχνίδι εκεί που ήθελαν.

Ο δαιμόνιος Πέδρι βρισκόταν πίσω από κάθε καλό, μοιράζοντας παιχνίδι και φτιάχνοντας ευκαιρίες από πολύ νωρίς. Το διαγώνιο τελείωμα του Ντάνι Όλμο για λίγο δεν έφερε το γρήγορο 1-0 (5’), ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Πέδρι βρήκε τον Σέρχιο Ασένχο πάνω στην κίνηση του, όμως το τελείωμα «ξύρισε» το δοκάρι του Νάβας.

Το γρήγορο γκολ φώναζε ότι έρχεται και ήρθε με κλασικό Ισπανικό τρόπο: σκαφτή μπαλιά του Γκάβι στην πλάτη της άμυνας και τέλειο τελείωμα από το Ντάνι Όλμο με το «μυτάκι» (11’).

Το ματς είχε στραβώσει από πολύ νωρίς για την Κόστα Ρίκα, που έδειχνε ανήμπορη να αντιμετωπίσει τις κατά μέτωπο επιθέσεις. Το επόμενο μεγάλο πρόβλημα άκουγε στο όνομα Τζόρντι Άλμπα.

Ο Ισπανός αριστερός μπακ με ωραία σέντρα ακριβείας (21’) βρήκε τον Μάρκο Ασένσιο στο πρώτο δοκάρι και εκείνος με διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα των Ισπανών που βρήκαν άμεσα και τρίτο τέρμα.

Ο Τζόρντι Άλμπα κέρδισε πέναλτι από «φτηνό» μαρκάρισμα του Ντουάρτε και ο Φεράν Τόρες με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 3-0 (31’).

Από το 57ο ως το 69ο λεπτό ο Λουίς Ενρίκε είχε αδειάσει τον πάγκο του, είχε εξαντλήσει και τις πέντε αλλαγές του. Δεν είχε λόγο να πιέσει άλλο τους βασικούς του, η διαχείριση δυνάμεων είναι πολύ σημαντική.

Ο Φεράν Τόρες σε φάση διαρκείας, στην οποία λειτούργησε ως σέντερ-φορ έκανε από νωρίς το 4-0, ενώ λίγο αργότερα (74’) ο Γκάβι με εκπληκτικό απευθείας βολέ με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού (δοκάρι και μέσα) πέτυχε το πιο θεαματικό γκολ της βραδιάς.

Το 6-0 ήρθε από τον Κάρλος Σολέρ, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από κακή έξοδο του Κέιλορ Νάνας και σκόραρε σε κενή εστία (90’), σε μία οργιαστική βραδιά για τους Ισπανούς.

Το μόνο που έλειπε πια ήταν να βρει δίχτυα και ο Άλβαρο Μοράτα, ο οποίος ήταν ο μόνος που είχε χάσει δύο ευκαιρίες για να ανοίξει κι αυτός λογαριασμό στο Μουντιάλ. Τελικά το κατάφερε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν συνδυάστηκε με τον Ντάνι Όλμο και με ωραίο τελείωμα με το αριστερό έγραψε το σοκαριστικό 7-0, απέναντι σε έναν παραδομένο σωματικά και πνευματικά αντίπαλο.

Διαιτητής: Μοχάμεντ Μοχάμεντ

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Τζόρντι Άλμπα (64’ Μπαλντέ), Μπουσκέτς (64’ Κόκε), Πέδρι (57’ Σολέρ), Γκάβι, Ντάνι Όλμο, Φεράν Τόρες (57’ Μοράτα), Ασένσιο (69’ Νίκο Γουίλιαμς).

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Μαρτίνες (46’ Γουόστον), Ντουάρτε, Φούλερ, Κάλβο, Οβιέδο, Τεχέδα, Μπόρχες, Μπένετ (61’ Ρουίς), Κάμπελ, Κοντρέρας (61’ Σαμόρα).